top of page

Çin'deki ılımlı faiz indirimi havayı vururken dolar talep görüyor

ABD doları, Çin merkez bankasının faiz indiriminin yavaşlayan ekonomik büyümeyle ilgili yatırımcı endişelerini giderememesi nedeniyle bu güvenli liman talebiyle Salı günü erken saatlerde Avrupa ticaretinde değer kazandı.

Doları diğer altı para birimi karşısında izleyen Dolar Endeksi , 01:55 ET'de (05:55 GMT) , %0,3 artışla 102,118'den işlem gördü ve son bir ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

PBOC gösterge kredi faiz oranını düşürdü

Çin'in merkez bankası Çin Halk Bankası , gösterge kredi faiz oranını Salı günü erken saatlerde 10 baz puan düşürdü.

Bununla birlikte, oran düşüşünün bu boyutu, Çin emlak sektörünün özellikle ağır darbe almasıyla, bunun güveni desteklemek için yeterli olmayacağından endişe duyan bazılarını hayal kırıklığına uğrattı.

USD/CNY %0,2 artışla 7,1769'a yükseldi, yuan ticareti, Çinli yetkililerden daha geniş bir teşvik paketi bekleyen ancak Cuma günkü kabine toplantısından somut önlemler almadığı için Kasım sonundan bu yana en düşük seviyesinden henüz çekiniyor.

Powell bu hafta Kongre'de ifade verecek

Dolar ayrıca Salı günü Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba gününden itibaren Kongre önünde yapacağı konuşma öncesinde bir miktar destek alıyor .

ABD Federal Rezervi, enflasyon ve ülkenin ekonomik görünümü üzerindeki etkisini değerlendirmek için geçen hafta bir yıl süren faiz artırım döngüsünü duraklattı, ancak aynı zamanda ileride daha fazla faiz artırımı olasılığına da işaret etti.

Tüccarlar, ABD para politikasına ilişkin ipuçları için Çarşamba günü Meclis Mali Hizmet Komitesi'ne ve Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi'ne verdiği ifadeye bakıyorlar ve Powell'ın Temmuz ayında bir faiz artırımının olası olduğuna dair sinyal verme olasılığı konusunda ihtiyatlı davranıyorlar.

Salı günü açıklanacak ABD ekonomik verileri, Mayıs ayı için konut başlangıçları ve inşaat izinlerini içerirken , FOMC üyesi James Bullard'ın da konuşması planlanıyor.

Euro sağlamlığını koruyor; ECB ek zamları tartışıyor

Öte yandan, ECB yetkilileri enflasyona karşı savaşı sürdürmek için ileriye dönük daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğu konusunda tartışırken, EUR/USD büyük ölçüde yatay seyrederek 1,0922'de bir ayın zirvesine yakın kaldı .

Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesine yükseltti ve Temmuz ayında borçlanma maliyetlerine büyük ölçüde yeni bir zam yaptı.

ECB'nin baş ekonomisti Philip Lane Pazartesi günü, Eylül ayında başka bir zam taahhüt etmek için çok erken olduğunu söyledi, ancak bazı meslektaşları, enflasyonun inatla yüksek kalmaya devam ettiği ve daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulduğu görüşünü dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası bir kez daha zam yapacak

GBP/USD %0,1 düşerek 1,2783'e geriledi, ancak tacirlerin İngiltere Merkez Bankası'nın gösterge faiz oranını Perşembe günü %4,5'ten %4,75'e, yani 2008'den bu yana en yüksek orana yükseltmesini beklemesiyle 14 ayın en yüksek seviyelerine yakın kalmaya devam ediyor.

Çarşamba günü Mayıs ayı TÜFE rakamı açıklanacak ve bunun Birleşik Krallık'taki enflasyonun merkez bankasının %2'lik orta vadeli hedefinin dört katından fazla olan G7'deki en yüksek seviye olmaya devam ettiğini doğrulaması bekleniyor.

Mohamed El-Erian, "BoE'nin Perşembe günü faiz oranlarını artıracağına dair çok az şüphe olsa da, artışın boyutu ve bundan sonra yapılacaklar için politika rehberliği hakkında - bağımsız ve kombinasyon halinde - birçok görüş olacak" dedi. Gramercy Funds başkanı, Pazartesi günü bir tweet'te söyledi.

Diğer yerlerde, riske duyarlı AUD/USD %0,7 düşerek 0,6803'e düşerken, USD/JPY büyük ölçüde değişmeden 142,01'de işlem gördü.7 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page