top of page

Çin’deki endişeler doları destekledikçe altın ve bakır fiyatları düştü

Pazartesi günü altın ve bakır fiyatları düştü. Çin'in COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasına yeniden dönmesi, yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırarak dolara destek oldu.

Spot altın Asya'da %0,4 düşüşle 1.674,12 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri %0,5 azalarak 1.677,30 dolara indi. Sarı metal fiyatları, ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin Ekim ayı için beklenenden daha güçlü çıkmasının ardından Cuma günü keskin bir yükseliş gösterirken dolar düştü.

Ancak dolar Pazartesi günü düşüşe ara verdi ve dolar endeksi %0,2 yükseldi. Çinli sağlık yetkilileri hafta sonu yaptıkları açıklamada ülkenin, katı COVID-19 politikasına “sarsılmaz” bir şekilde bağlı kaldığını belirterek geçen hafta borsada büyük bir ralli yaşanmasına neden olan değişim umutlarını boşa çıkardı.

Bu hamle, tedarik zincirinde ve ekonomide ülkeden kaynaklanan yeni aksaklıkların habercisi olurken doları yükseltti. Dolar, artan faiz oranlarının sarı metali elde tutmanın fırsat maliyetini artırması nedeniyle altını güvenli liman olarak büyük ölçüde geride bıraktı.

Altının önümüzdeki aylarda da baskı altında kalması bekleniyor zira Fed, enflasyonu düşürmek için faizleri artırmaya devam edeceğinin sinyalini verdi. Geçen haftaki güçlü istihdam verileri, merkez bankasına faizleri yükseltmek için daha fazla alan sağlıyor.

Bu hafta gözler, fiyat baskılarının 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldığını göstermesi beklenen Ekim ayına ait ABD enflasyon verilerinde. Böyle bir verinin, Fed'in daha şahin adımlar atmasına yol açması muhtemel.

Bakır fiyatları, dünyanın en büyük endüstriyel metal ithalatçısı olan Çin'deki talebin zayıflayacağı beklentisiyle, Pazartesi günü ciddi bir düşüş yaşadı. Bakır vadeli işlemleri %2 düşüşle 3,6235 dolara indi.

Çin'in katı COVID-19 politikası bu yıl ülkedeki ekonomik faaliyetleri durma noktasına getirerek emtia ithalatına olan iştahını azalttı. Ülkenin bu politikaya bağlılığını yinelemesiyle birlikte emtia piyasalarında bu zayıflama eğiliminin devam etmesi muhtemel.

Yine de bakır fiyatlarının önümüzdeki aylarda, özellikle de dünyanın en büyük bakır üreticisi Şili'de üretimin yavaşlamasından dolayı arzın daralmasından bir nebze faydalanması bekleniyor.

ABD'nin Rus ihracatçılara uyguladığı yaptırımlar ve elektrikli araç sektöründeki talep artışının da arzı sıkılaştırması bekleniyor.4 görüntüleme0 yorum
bottom of page