top of page
  • Yazarın fotoğrafı

Çin’deki zayıf verilerin talep korkularını beslemesiyle petrol 1 ayın zirvesinden indi

Çin'in hizmet sektöründeki beklenmedik daralmanın, talebin yavaşlayacağına dair korkuları artırmasıyla petrol fiyatları Pazartesi günü düştü ancak OPEC’in arz kesintisi ve Rusya'dan daha fazla kesinti olasılığı, fiyatları bir ayın en yüksek seviyesine yakın tuttu.

Brent %0,7 düşüşle 97,73 dolara gerilerken WTI %0,2 düşüşle 92,42 dolar oldu. Her iki sözleşme de OPEC+’nın, 2020 yılındaki COVID-19 pandemisinden bu yana yapılacak en büyük arz kesintisini açıklamasının ardından geçen hafta %10'un üzerinde yükselerek bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasalar önemli bir köprünün patlaması sonrasında Rusya-Ukrayna çatışmasında bir tırmanış için pozisyon alırken petrol, Rusya'da daha fazla arz kesintisi beklentisiyle de desteklendi.

Ancak hafta sonu Caixin verileri, Çin'in devasa hizmet sektörünün Eylül ayında sürpriz bir şekilde küçüldüğünü göstermesinin ardından ham petrol için talep beklentileri azaldı.

Veri, bu yıl COVID-19 ile ilgili karantinaların ekonomik büyümeye ciddi zarar vermesinin ardından dünyanın en büyük petrol ithalatçısında yavaşlayan ham petrol talebine ilişkin yeni korkulara yol açtı. Caixin tarafından açıklanan üretim faaliyeti verisi de Eylül ayında bir küçülme olduğunu gösterdi.

Çin’in bu hafta açıklanacak ticaret verilerinin, ülkeye yapılan ham petrol sevkiyatlarına daha fazla ışık tutması bekleniyor. Ülkede petrol talebi bu yıl istikrarlı bir şekilde azalırken yerel ihracat kotalarındaki son artış daha fazlasının geleceğine işaret ediyor.

Ham petrol piyasaları, petrol fiyatlarını sınırlandırmak için ABD hükümetinin alacağı yeni tedbirlere de temkinli yaklaştı. Biden yönetimi, OPEC+'nın üretimi azaltma kararını eleştirerek Stratejik Petrol Rezervi'nden petrol kullanımını artırma sözü verdi. Financial Times'a verdiği bir röportajda kesintiyi "yararsız ve akılsızca" olarak nitelendirerek eleştiren son ABD yetkilisi, Hazine Bakanı Janet Yellen oldu.

ABD’de faizlerin artma ihtimalinin de yakın vadede ham petrol fiyatları üzerinde baskı yaratması bekleniyor. Cuma günü beklenenden daha iyi gelen ABD istihdam raporu, yatırımcıların, Fed’in önümüzdeki ay büyük bir faiz artırımına gideceği yönündeki beklentilerini artırdı.

Piyasalar, sıkılaşan likidite koşullarının talebi azaltacağından korktuğundan artan ABD faiz oranları, bu yıl petrol fiyatları üzerindeki en büyük baskı unsurları arasında yer alıyor. Bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verileri̇, Fed'in faiz artırım planlarını büyük ölçüde etkileyecek gibi görünüyor.

Daha güçlü bir dolar da dolar cinsinden fiyatlandırılan ham petrol sevkiyatlarını ithalatçılar için daha pahalı hale getirerek talepte düşüşe yol açtı.17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page