top of page

Çin ekonomisi hız kazandıkça petrol yükseldi

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'den gelen güçlü ekonomik verilerin talep görünümünü desteklemesiyle, bir önceki seansta %2 düştükten sonra petrol fiyatları Salı günü erken saatlerde hafif yükseldi.

Brent ham petrolü 23 sent yükselerek varil başına 84.99 dolara yükselirken, US West Texas Intermediate 21 sent yükselerek varil başına 81.04 dolardan işlem gördü.

Resmi verilere göre, Çin ekonomisi ilk çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdü ve politika yapıcıların Aralık ayında katı COVID-19 kısıtlamalarının sona ermesinin ardından büyümeyi desteklemek için harekete geçmesiyle yıllık %4,5 genişledi.

CMC Markets analisti Leon Li, "Çin ekonomisindeki kayda değer toparlanma, petrol fiyatlarındaki son toparlanmayı destekledi" dedi.

Ayrıca, Mayıs ayı Çin'de sezonluk en yüksek seyahat dönemidir ve yakıt talebinin yıldan yıla çok büyük bir artış kaydetmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Rafinerilerin güçlü ihracat talebini yakalamak ve planlanan bakım öncesinde envanter oluşturmak için seferlerini artırmasıyla, Çin rafinerisi üretimi Mart ayında rekor seviyelere yükseldi ve bu, yakıt için güçlü talebin sinyalini verdi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Çin'in 2023 ham petrol talep büyümesinin çoğunu oluşturacağını tahmin ediyor.

Ancak OPEC+ üreticileri tarafından açıklanan üretim kesintilerinin yılın ikinci yarısında beklenen arz açığını artırma riski taşıdığı ve tüketicilere ve küresel ekonomik toparlanmaya zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ulusal Avustralya banka analistleri bir müşteri notunda, petrol fiyatlarının da güçlenen dolar ve hazine getirilerindeki artış nedeniyle baskı altında kalmaya devam ettiğini belirtti.

ABD doları, faiz oranlarındaki artışların yanı sıra güçleniyor ve tacirler, ABD Merkez Bankası'nın Mayıs ayında borç verme oranını artıracağına bahse giriyor, bu da ekonomik toparlanma umutlarını azaltabilir. [MKTS/GLOB]

Daha güçlü bir dolar, diğer para birimlerini tutan alıcılar için dolarla fiyatlandırılan emtiaları daha pahalı hale getiriyor.

Enerji Enformasyon İdaresi'nin Pazartesi günü açıkladığı verilere göre, ABD'nin en büyük yedi kaya petrolü havzasındaki ham petrol ve doğal gaz üretiminin Mayıs ayında rekor seviyeye yükselmesi bekleniyor ve bu cephede bir miktar arz artışına işaret ediyor.


ABD ham petrol stoklarına ilişkin endüstri verileri Salı ve Çarşamba günü açıklanacak ve Reuters'in Pazartesi günü yaptığı ön anket ABD ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 2,5 milyon varil düştüğünü gösteriyor.

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya bir müşteri notunda, "Petrol piyasası yakında durgunluk korkularıyla başa çıkmak zorunda kalacak, ancak şimdilik dalgalı bir ticaret olmalı." Dedi.8 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page