top of page

Çin GSYİH tahminleri aştıkça dolar nefes almak için duraklıyor

Dolar, güçlü ABD ekonomik verilerinin Federal Rezerv'in Mayıs ayında faiz oranlarını artıracağına dair beklentileri güçlendirmesi ve Çin'in ekonomik toparlanmasının ilk çeyrekte hız kazanmasıyla birlikte, bir gecede sert yükselişinin ardından Salı günü geriledi.

Para birimini altı büyük rakibe karşı ölçen dolar endeksi , bir gecede %0,5 yükseldikten sonra %0,078 azalarak 102,01 oldu.

Çin'in gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH), yılın ilk üç ayında yıllık bazda %4,5 arttı, Salı günü açıklanan veriler, COVID-19 kısıtlamalarının sona ermesiyle dünyanın ikinci- en büyük ekonomi çöküşten çıktı.

Yine Salı günü yayınlanan Mart faaliyetiyle ilgili ayrı veriler, perakende satış büyümesinin %10,6'ya yükselerek beklentileri aştığını ve yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterirken, fabrika üretim artışı da hızlandı ancak beklentilerin hemen altında kaldı.

OCBC para birimi stratejisti Christopher Wong, perakende satışlar, GSYİH ve emlak satışlarının beklenenden yüksek olması ve pandemi sonrası toparlanma ivmesinin bozulmadan kaldığını güçlendirmesiyle bunun oldukça cesaret verici bir rapor olduğunu söyledi.

Offshore Çin yuanı %0,02 düşüşle dolar başına 6,8795 dolara geriledi.

ABD'de Pazartesi günü yayınlanan veriler, müstakil ev inşaatçıları arasındaki güvenin Nisan ayında art arda dördüncü ayda arttığını gösterirken, New York eyaletindeki imalat faaliyeti beş aydır ilk kez arttı.

CME FedWatch aracının gösterdiğine göre piyasalar, Fed'in Mayıs ayındaki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimalini %91 olarak fiyatlıyor ve tacirler yıl sonuna doğru faiz indirimi bekliyor.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) (CBA) ekonomisti Kristina Clifton, "Fed muhtemelen sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığı için dolar ekonomik verilerin gücüne karşı duyarlı olabilir veya olmayabilir" dedi.

Bu arada euro %0.07 artışla 1.0934$'a yükseldi, ancak trader'ların bölgenin merkezi desteğinin parasal sıkılaştırma patikasını sürdürmesini beklemesiyle geçen hafta dokunduğu bir yılın en yüksek seviyesi olan 1.10755$'ın altında kaldı.

Japon yeni dolar başına 134.48'de yatay seyrederken, sterlin gün için %0.06 kazançla 1.2381$'da işlem görüyordu.

Yatırımcılar, raporun işgücü piyasasının soğumadığını göstermesi durumunda poundda potansiyel olarak bir miktar oynaklığa neden olabilecek, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Birleşik Krallık istihdam verilerine odaklanacaklar.

CBA'dan Clifton, İngiliz politika yapıcılarının özel sektör gelir artışının yavaşladığının daha fazla doğrulanması için ücret verilerini yakından izleyeceklerini söyledi.

Kivi %0.10 artışla 0.619$'a yükselirken, Avustralya doları %0.22 artışla 0.672$'a yükseldi .

Avustralya Merkez Bankası'nın son toplantısının tutanakları, merkez bankasının ara vermeye karar vermeden önce Nisan ayında art arda 11. faiz artırımını değerlendirdiğini gösterdi.

Ancak merkez bankası, enflasyon ve talebin soğumaması durumunda daha fazla sıkılaştırmaya hazır olduğunu söyledi.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page