top of page

Çin Hisse Senetleri Teşvikle Desteklendi, Asya Piyasaları Toparlandı

Çin hisse senetleri, hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek için daha fazla önlem sözü vermesinin ardından Salı günü yükseldi ve diğer Asya hisse senetlerinin çoğu son zamanlardaki kayıplarından hafifçe toparlandı.
Çin'in bluechip Şangay Shenzhen CSI 300 endeksi %0,5 yükselirken, Şanghay Bileşik endeksi yaklaşık %1 arttı.
Pazartesi günü Pekin, ülke COVID-19 kilitlenmeleri ve potansiyel bir enerji kıtlığı karşısında yavaşlayan büyüme ile mücadele ederken, üçüncü çeyrekte teşvik çabalarını artırma sözü verdi.
Çin Halk Bankası da yerel kurumlar tarafından tutulması gereken döviz miktarında bir kesinti yaparak hükümetin yuanın daha fazla düşmesini önlemeyi planladığını duyurdu .
Teşvik haberi, Çin'in birkaç şehirde yeni COVID-19 kaldırımları getirmesiyle ilgili endişeleri gidermeye yardımcı oldu. Yerel hisse senetleri Pazartesi günü düştü ve Çin piyasalarındaki zayıflık diğer Asya hisse senetlerinin çoğuna sıçradı.
Çin ekonomisindeki büyüme bu yıl büyük ölçüde yavaşlayarak yerel hisse senetlerine ve yuan'a baskı yaptı. Ancak Pekin, Çin'in ekonomik sıkıntılarının merkezinde yer alan katı sıfır-COVID politikasını küçültmek konusunda şu ana kadar isteksiz.
Geçen hafta beklenenden daha güçlü gelen ABD bordro verilerinin ardından, Federal Rezerv'in daha keskin faiz artırımına ilişkin endişeler de hafta başında Asya piyasalarının çoğuna ağırlık verdi.
Avustralya hisse senetleri Salı günü Rezerv Bankası'nın (RBA) günün ilerleyen saatlerinde geniş çapta beklenen faiz artırımı öncesinde yatay işlem gördü.
RBA'nın nakit oranını 50 baz puan artırarak %2,35'e yükseltmesi bekleniyor - bu sekiz yılın en yüksek seviyesi. Yatırımcılar ayrıca merkez bankasından politika sıkılaştırma ve enflasyon konusunda daha fazla sinyal bekleyecek.
Avustralya hisse senetleri zayıflarken, RBA bu yıl enflasyonu dizginlemek için bir yürüyüş döngüsüne girerken dolar kazançlı çıktı .
Japon hisse senetleri , Temmuz ayında hanehalkı harcamalarının beklenenden daha yavaş büyüdüğünügösteren verilerin ardından hafif düşüşle trendiOkuma, ücret artışında yavaşlama gösteren verilerle birleştiğinde, Japon tüketiciler üzerinde artan enflasyondan kaynaklanan daha fazla baskıya işaret etti.


16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page