top of page

Çin, Hong Kong Hisse Senetleri COVID Korkusundan Darbe Aldı; Asya Piyasaları Düşüyor

Çin ve Hong Kong hisse senetleri, yeni COVID-19 karantinalarına ilişkin artan endişeler arasında Pazartesi günü düşerken, Asya piyasaları güçlü ABD istihdam verilerinin Federal Rezerv'in daha dik faiz artırımları ihtimalini artırmasıyla geriledi.
Hong Kong'un teknoloji ağırlıklı Hang Seng endeksi %1,4 düşüşle bölgedeki en kötü performans gösteren endeks oldu. Baidu Inc (HK: 9888 ), Alibaba Group Holding Ltd (HK: 9988 ) ve Tencent Holdings Ltd (HK: 0700 ) dahil olmak üzere teknoloji majörleri %1.9 ila %3 arasında düşüşle endekste en fazla ağırlık kazananlar oldu.
Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 bluechip endeksi %0,6 düşerken, Şanghay Bileşik endeksi yatay işlem gördü. Hong Kong ve Çin'e yönelik duygular, hükümetin COVID-19 vakalarında yeniden canlanmayla mücadele etmek için Çin şehirleri Shenzhen ve Chengdu'da yeni bordürler getirmesinin ardından hafta sonu daha da kötüleşti.
Kilitlemeler, sıfır COVID politikasının bir parçası olarak Pekin tarafından bu yıl uygulamaya konulan bir dizi kaldırımın sonuncusu. Hükümetin politikada taviz vermeyi reddetmesi, bu yıl Çin ekonomisine pahalıya mal oldu.
Çin hisse senetleri bu yıl keskin bir şekilde düşerken, yuan iki yılın en düşük seviyelerine geriledi.
Yine de Pazartesi günkü veriler, Çin'in hizmet sektörünün Ağustos ayında beklenenden daha fazla büyüdüğünü gösterdi ve bu da pandemiden bazı iyileşme belirtileri gösteriyor.
Daha geniş Asya borsaları, Cuma günkü verilerin ABD'de tarım dışı istihdamın Ağustos ayında beklenenden fazla arttığını göstermesinin ardından geriledi. Okuma, Fed'e 2022'de faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltmeye devam etmek için daha fazla alan sağlıyor.
Tüccarlar şu anda Fed'in Eylül ayında 75 baz puanlık bir zam yapma şansını %57 olarak fiyatlıyor.
Filipinli PSEi Composite %0,6 düştü ve Güneydoğu Asya'nın en kötü performansını sergiledi.
Güney Kore'nin KOSPI endeksi %0.3 düştü. Ülkedeki ekonomik faaliyetin, Güney Kore'nin son zamanlarda karşılaştığı en kötü fırtınalardan biri olan Hinnamor Tayfunu'ndan etkilenmesi bekleniyor.
Öte yandan Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi , ülkenin hizmet sektörünün Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde büyüdüğünü gösteren verilerin ardından %0,2 yükseldi. Avustralya şirket kazançları da ikinci çeyrekte beklenenden fazla büyüdü.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page