Çin’in COVID-19 krizi ve resesyon korkuları nedeniyle WTI 80 doların altında

Petrol fiyatları Pazartesi günü düşüş yaşayarak Çin'de artan COVID-19 enfeksiyonları ve potansiyel bir küresel resesyona ilişkin endişelerin talep görünümünü zayıflatmasıyla, geçen hafta kaydettiği büyük kayıplarına yenisini ekledi.

Raporlar ayrıca Batı'nın Rus ham petrol ihracatına getirdiği yasak öncesinde rafinerilerin düzenli olarak stok yapmasıyla Avrupa'daki ham petrol arzının istikrar kazandığını öne sürdü. Ancak yasağın, özellikle stokların beklenenden daha hızlı tükenmesi halinde önümüzdeki aylarda ham petrol arzını daraltması bekleniyor.

Yine de Brent %1,1 düşüşle 86,82 dolara gerilerken WTI %0,8 azalarak 79,42 dolara indi. Her iki kontrat da geçen hafta yaklaşık %10 değer kaybederek son iki ayın en düşük seviyelerinden işlem gördü.

Fiyatlar geçen hafta ayrıca fiyatlarda daha fazla düşüşün habercisi bir piyasa yapısı olan "contango" (repor) moduna girdi.

Çin'de artan COVID-19 vakaları, ülkenin en büyük şehirlerinden bazılarında yeni karantina önlemlerine davetiye çıkararak dünyanın en büyük petrol ithalatçısında ham petrol talebinin yavaşlamasına ilişkin endişeleri artırdı. Ülke şu anda Nisan ayından bu yana görülen en kötü COVID-19 dalgası ile mücadele ediyor.

Bu ayın başlarında yayımlanan bir raporda; bazı Çinli rafinerilerin, Saudi Aramco 'dan (TADAWUL:2222) Aralık ayında daha düşük miktarda petrol tedarik etmesini istediği ve bunun da ülkeye petrol sevkiyatının yavaşladığına işaret edebileceği belirtildi.

Çin ayrıca rafine yakıt ihracatı için kotaları artırarak azalan talep yüzünden ham petrol stoklarında bir fazlalığa yol açmış olabilir.

Fed’den gelen şahin sinyaller, ABD’de resesyonla ilgili korkuları artırdı ve merkez bankası üyeleri, enflasyon yıllık hedef aralığına çok daha yakın olana kadar faiz artırımlarının devam edeceğini belirtti. Bu durum doları yukarı çekerek ham petrol fiyatlarını düşürdü.

Bu hafta açıklanacak olan Fed'in Kasım ayı toplantı tutanakları, ABD para politikasının izleyeceği yola daha fazla ışık tutabilir.

Ancak ham petrol piyasalarındaki son zayıflık, OPEC+’nın daha fazla arz kesintisine gidebileceği spekülasyonlarına yol açtı. Kartel, Ekim ayında son iki yılın en büyük arz kesintisini gerçekleştirmiş ve ham petrol fiyatlarını istikrara kavuşturmak için kesintinin devam edebileceği sinyali vermişti.

OPEC 4 Aralık'ta üretim konusunda karar vermek üzere toplanacak ve arzın daha da azaltılması ham petrol fiyatlarını artıracak gibi görünüyor.

Ancak fiyatlar, Ekim ayındaki kesintinin ardından ciddi bir yükseliş gösterirken şimdi tekrar önceki seviyelere geriledi.

Azalan talebe ilişkin endişeler, ham petrol piyasalarını yakın vadede hareketsiz bırakabilir.11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör