top of page

Çin'in ruh halinin azalmasıyla Asya hisseleri yükselişte

Asya hisseleri, piyasaların Fed'in ABD faiz oranlarını artırmayı bıraktığına dair bahse girmesi ve Pekin'den gelen politika teşviklerinin en azından Çin ekonomisini istikrara kavuşturmak için yeterli olacağı umuduyla Pazartesi günü yükseldi.

ABD'deki tatil, haftanın ilerleyen saatlerinde ABD hizmetleri ve Çin ticareti ve enflasyonuna ilişkin önemli veriler öncesinde zayıf ticarete yol açtı.

Pekin'den ev alımına yönelik kısıtlamaların gevşetilmesi de dahil olmak üzere daha fazla politika eylemi bekleniyor.

Güç durumdaki emlak geliştiricisi Country Garden'ın, karadaki özel tahvil ödemelerini uzatmak için alacaklılarından onay alması bir rahatlama yarattı.

RBC Capital Markets analistleri, "Çin gazeteleri, ipotek oranlarında ve peşinat oranlarında yapılan kesintilerin ardından hafta sonu Pekin ve Şangay'daki emlak işlemlerinde artış olduğunu bildirdi." diye yazdı.

"Bu yükselişin devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek ancak bu, Çin hisse senetlerine bir şans verdi."

Çin blue chip'leri geçen haftaki %2,2'lik yükselişin üzerine %1,3'lük bir yükseliş daha yaparak tepki gösterdi.

MSCI'nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik borsa endeksi, geçen hafta yüzde 2,3 artışla yüzde 1,1 arttı. Japonya'nın Nikkei endeksi geçen hafta yüzde 3,4 yükseldikten sonra yüzde 0,5 yükseldi.

Daha geniş anlamda Topix, şirketlerin Haziran çeyreğinde rekor kar elde ettiğini gösteren verilerin yardımıyla geçen hafta %3,7 artışla 33 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak Topix'in fiyat-kazanç oranı hâlâ yalnızca 14 iken, S&P 500 için 23 ve Nasdaq için 29,5.

Teknoloji sektörüne ilişkin yatırımcı hissiyatı, bu hafta çip devi Arm Holdings'in 47 ila 51 dolar aralığında bir fiyat hedefleyerek 50 ila 54 milyar dolar arasında bir değere sahip olan ilk halka arzıyla test edilecek.

S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq vadeli işlemleri %0,1 arttı. EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri %0,3, FTSE vadeli işlemleri ise %0,4 arttı.

Hisse senetleri Cuma günü, Ağustos ayındaki olumlu ABD istihdam raporunun faiz artırımlarının sona erdirileceğine dair beklentileri sertleştirmesinin ardından güçlenmişti.

Manşet iş sayıları tahminlerin üzerinde olsa da, önceki iki aya yapılan aşağı yönlü revizyonlar ve ücret artışlarındaki düşüş işgücü piyasasında gevşemeye işaret etti.

Daha fazla insan iş aramaya başladıkça işsizlik oranı da arttı ve boş pozisyonların işsizlere oranı Eylül 2021'den bu yana en düşük seviyesinde kaldı.

FED'İN YAPILDIĞI GÖRÜLDÜ

Goldman Sachs'taki analistler, "İşgücü piyasasındaki bu devam eden yeniden dengelenme, Temmuz ayında Fed fon oranındaki artışın döngünün sonuncusu olduğu yönündeki görüşümüzle tutarlıdır" diye yazdı.

"Hem Eylül hem de Kasım FOMC toplantılarında politikanın değişmemesini beklemeye devam ediyoruz."

Vadeli işlemler artık oranların bu ay sabit kalma ihtimalinin %93 olduğunu ve tüm sıkılaştırma döngüsünün bitme ihtimalinin %67 olduğunu ima ettiğinden piyasa aynı fikirde görünüyordu.

Hazine tahvilleri başlangıçta istihdam verileri üzerine toparlandı, ancak kısa süre sonra satışla karşılaştı ve uzun vadeli getiriler Cuma gününü yükselişle tamamladı. Pazartesi günü nakit Hazine tahvillerinde işlem yapılmadı ancak vadeli işlemler biraz daha gevşedi.

En az yedi Fed yetkilisi, 19-20 Eylül'deki bir sonraki politika toplantısı öncesinde bu hafta konuşma yapacak.

Kanada ve Avustralya'daki merkez bankaları bu hafta kendi toplantılarını yapacak ve her ikisinin de faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Pazartesi günü ilerleyen saatlerde bir konuşma yapacak ve piyasa, bir dizi zayıf verinin ardından Eylül ayı toplantısındaki faiz artırımına yönelmiş durumda.

ABD ekonomisinin göreceli olarak üstün performansı, doların 146,16 yen seviyesinde desteklenmesini sağladı; bu, son 10 ayın zirvesi olan 147,37'den çok da uzak değil. Euro 1,0782 dolarda savunmasız görünüyordu; bu, son zamanlardaki en düşük seviyesi olan 1,0765 dolardan sadece bir bıyıktı.

Emtialarda altın, ABD faiz oranlarının ons başına 1.944 dolara yükselmesi riskinin azalmasından yararlandı.


Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın gönüllü olarak günlük 1 milyon varillik petrol üretimi kesintisini Ekim ayına kadar uzatmasının yaygın olarak beklenmesi nedeniyle arzın sıkılaşmasıyla yedi ayın en yüksek seviyelerine yakındı.

Brent 3 sent artışla varil başına 88,58 dolara yükselirken, ABD ham petrolü 8 sent artışla varil başına 85,63 dolara yükseldi.3 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page