top of page

Çin talebindeki toparlanma umutlarının azalmasıyla petrol fiyatları düştü

Çinli yetkililerin hafta sonu katı bir COVID sınırlama yaklaşımına bağlılıklarını yinelemelerinin ardından, petrol fiyatları Pazartesi günü varil başına 1 dolardan fazla düştü ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında petrol talebinin yeniden canlanacağına dair umutları boşa çıkardı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri, daha önce 96.50$'a kadar düştükten sonra, 1.20$ veya %1.2 düşüşle 0227 GMT'ye kadar varil başına 97.37$'a geriledi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü seansın başında oturumun en düşük seviyesi 90.40$'a düşerek 1.37$ veya %1.5 düşüşle varil başına 91.24$'a geriledi.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Çinli yetkililer, Çin'de enfekte vakalar tırmanırken, daha fazla kısıtlama önlemine neden olabilir ve talep görünümünü karartabilirken, Çinli yetkililerin COVID-sıfır politikasına bağlı kalmaya söz vermesiyle petrol fiyatları keskin bir şekilde düştü." Dedi.
ABD dolarındaki yükselişin de petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu da sözlerine ekledi.
Cuma günü dört Federal Rezerv politika yapıcısı, güçlü istihdam verilerine rağmen bir sonraki politika toplantısında daha küçük bir faiz artırımı düşüneceklerini belirtti.
Brent ve WTI, sıkı COVID-19 karantinalarının olası bir şekilde sona ereceğine dair söylentilerin, açıklanan herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen Çin hisse senedi piyasalarını ve emtia fiyatlarını yükseltmesiyle sırasıyla %2,9 ve %5,4 yükseldi.
Ancak Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında sağlık yetkilileri, COVID vakaları ortaya çıkar çıkmaz "dinamik temizleme" yaklaşımlarında ısrar edeceklerini söylediler.
Pazartesi günü ilerleyen saatlerde dünyanın 2 numaralı ekonomisinden gelen ticaret verileri, küresel talep yumuşamaya devam ederken ihracatta daha fazla soğuma gösterebilir.
ANZ analistleri bir notta, Avrupa ve ABD'de talebin 2019 seviyelerine geri düştüğünü ekleyerek, "Piyasa, halihazırda yüksek fiyatlardan kaynaklanan petrol talebindeki zayıflık işaretleri ve gelişmiş pazarlardaki zayıf ekonomik ortamla uğraşıyor" dedi.
"Artık 2022'nin 4. çeyreğinde küresel talebin geçen yılın aynı çeyreğine göre yalnızca 0,6 mb/d (günde milyonlarca varil) büyümesini ve gelecek yıl ılımlı olmasını bekliyoruz."
Avrupa Birliği'nin Rusya'nın deniz yoluyla ham petrol ihracatına yönelik ambargosunun 5 Aralık'ta başlaması ve dünya çapındaki rafinerilerin güçlü dizel talebini karşılamak için üretimlerini artırması nedeniyle, petrol fiyatları daha sıkı arz beklentileriyle destekleniyor.

Çin'in en büyük özel rafinerisi Zhejiang Petroleum and Chemical Co (ZPC) dizel üretimini artırırken, ABD petrol rafinerileri bu çeyrekte tesislerini kapasitenin %90'ına yakın veya üzerinde yüksek oranlarda çalıştıracak.
Devlet haber ajansına (KUNA) göre, Kuwait Integrated Petroleum Industries Co (KIPIC), Pazar günü Al-Zour rafinerisinin ilk aşamasının ticari faaliyetlere başladığını söyledi.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page