top of page

Çin talep verilerinin hayal kırıklığı yaratmasıyla petrol fiyatları düştü

Çin'in, katı COVID-19 politikası ve yakıt ihracatının tüketimi düşürmesi nedeniyle, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısındaki talebin Eylül ayında cansız kaldığını gösteren çok gecikmeli ticaret verilerini yayınlamasının ardından Pazartesi günü petrol fiyatları düştü.
Aralık vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri, geçen haftaki %2'lik artışın ardından 0340 GMT itibarıyla 40 sent veya %0,4 düşerek varil başına 93,10$'a geriledi. Aralık teslimatı için ABD West Texas Intermediate ham petrolünün varili 39 sent veya %0,5 düşüşle 84,66 $ oldu.
Ağustos ayındaki artışa rağmen, Çin'in Eylül ayında 9,79 milyon varil/gün ham petrol ithalatı, bir yıl önce getirilen miktarın %2 altında kaldı, Pazartesi günü gümrük verileri, bağımsız rafinerilerin zayıf marjlar ve cansız talep nedeniyle üretim miktarını azaltmasıyla gösterildi.
ANZ analistleri bir notta, "Petrol ithalatındaki son toparlanma Eylül ayında duraksadı," dedi ve bağımsız rafinerilerin talep üzerine baskı yapan devam eden kilitlenmeler nedeniyle artan kotaları kullanamadıklarını da sözlerine ekledi.
"Bu, rafineri marjlarının düşmesi ve ürün ihracatındaki kısıtlamalarla daha da kötüleşti" dediler.
ING analistleri bir notta, Çin'in sıfır COVID politikası ve mülk krizine ilişkin belirsizliğin, ülkenin üçüncü çeyrek GSYİH'sinde beklenenden daha iyi bir büyümeye rağmen ortaya çıktığını ve büyüme yanlısı önlemlerin etkinliğini baltaladığını söyledi.
Veriler, Çin'den Xi Jinping'in Pazar günü emsalsiz bir üçüncü liderlik dönemi kazanmasından bir gün sonra geldi ve Mao Zedong'dan bu yana ülkenin en güçlü hükümdarı olarak yerini sağlamlaştırdı.
Brent, ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD Stratejik Petrol Rezervlerinden kalan 15 milyon varil petrolün satışını duyurmasına rağmen geçen hafta yükseldi. Satış, Mayıs'ta başlayan 180 milyon varil rekor satışın bir parçası. Biden, amacının ABD ham petrolünün varil başına 70 dolar civarında olduğu zaman stokları yenilemek olacağını da sözlerine ekledi .

ANZ, "Biden'ın ABD'nin ancak fiyatlar 70 USD/varil seviyesine ulaştığında ham petrol alacağı yönündeki yorumları güçlü bir destek seviyesi sağlıyor." dedi.
Enerji hizmetleri şirketi Baker Hughes Co Cuma günkü bir raporda, ABD enerji firmalarının nispeten yüksek petrol fiyatlarının firmaları daha fazla sondaj yapmaya teşvik etmesi nedeniyle üst üste ikinci hafta petrol ve doğal gaz kuleleri eklediğini söyledi.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page