top of page

Çin ve Japonya dört yıl sonra ilk güvenlik görüşmelerinde karşı karşıya geldi

Çin, Japonya'nın askeri yığınağından rahatsız olduğunu söyledi ve Tokyo, Pekin'in Rusya ile askeri bağlarını ve Asyalı güçlerin Çarşamba günü dört yıldır ilk resmi güvenlik görüşmeleri sırasında casus balonları kullandığı şüphesini hedef aldı.

Dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomileri arasındaki gerilimi azaltmayı amaçlayan müzakereler, Tokyo'nun Pekin'in Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından Tayvan'ın kontrolünü ele geçirmek için güç kullanacağından endişe duymasıyla geldi ve bu da Japonya'yı karıştırabilecek bir çatışmayı ateşledi. küresel ticareti bozar.

Aralık ayında Japonya, Çin'i askeri harekata başvurmaktan caydırmak için önümüzdeki beş yıl içinde savunma harcamalarını ikiye katlayarak gayri safi yurt içi hasılanın %2'sine (toplam 320 milyar $) çıkaracağını söyledi. Geçen yıl savunma harcamalarını yüzde 7,1 artıran Pekin, kuvvetleri için Japonya'nın dört katından fazla harcama yapıyor.

Tokyo, anakara Çin'i vurabilecek daha uzun menzilli füzeler edinmeyi ve barındırdığı büyük ABD kuvvetinin yanında bir çatışmayı sürdürmek için ihtiyaç duyacağı diğer cephaneleri stoklamayı planlıyor.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun Weidong, Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Shigeo ile Tokyo'da yaptığı görüşmenin başlangıcında, "Uluslararası güvenlik durumu büyük değişiklikler geçirdi ve tek taraflılığın, korumacılığın ve Soğuk Savaş zihniyetinin dönüşünü görüyoruz." dedi. Yamada.

Çin, ihracatının yaklaşık beşte birini ve ithalatının neredeyse dörtte birini oluşturan Japonya'nın en büyük ticaret ortağıdır. Aynı zamanda Japon şirketleri için önemli bir üretim üssü.

Sun'a konuşan Yamada, "Japonya ile Çin arasındaki ilişkilerin pek çok olasılığı olsa da, birçok sorun ve endişeyle de karşı karşıyayız."

Japonya'da Senkaku ve Çin'de Diaoyu olarak bilinen Doğu Çin Denizi'ndeki ıssız adalar konusundaki toprak anlaşmazlığına, Pekin'in Moskova ile son ortak askeri tatbikatlarına ve 2019'dan bu yana en az üç kez Japonya üzerinde tespit edilen şüpheli Çin gözetleme balonlarına işaret etti.

Geçen hafta ABD tarafından şüphelenilen bir Çin casus balonunun düşürülmesinin ardından Japonya, jet avcı uçaklarının hava sahasını ihlal eden insansız uçakları düşürmesine izin vermek için askeri angajman kurallarını netleştirmeyi planladığını söyledi.


Japonya dışişleri bakanlığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın önemine de vurgu yapıldığını söyledi.

Açıklamada, iki ülkenin "bahar civarında" doğrudan bir iletişim hattı kurmayı denemek ve üst düzey güvenlik yetkilileri arasındaki diyaloğu güçlendirmek konusunda anlaştıkları da ifade edildi.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page