top of page

Çin verilerinin hayal kırıklığı yaratmasıyla petrol fiyatları yaklaşık 1$/varil düştü

Petrol fiyatları, zayıf Çin ekonomik verilerinin dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında taleple ilgili endişeleri tetiklemesi ve dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı Suudi Aramco'nun (TADAWUL: 2222 ) hazır olduğunu açıklamasıyla Pazartesi günü ikinci seans için düştü. çıkışı hızlandırmak için.
Brent ham petrol vadeli işlemleri, Cuma günü %1,5 düştükten sonra 0034 GMT'ye kadar 89 sent veya %0,9 düşüşle 97,26$'a geriledi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü, bir önceki seanstaki %2,4'lük düşüşün ardından 82 sent veya %0,9 düşüşle 91,27$/varil seviyesinde yer aldı.
Hükümet verilerine göre, Çin ekonomisi Temmuz ayında beklenmedik bir şekilde yavaşlarken, rafineri üretimi günde 12.53 milyon varile gerileyerek Mart 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.
Moody's (NYSE: MCO ) Analytics ekonomisti Heron Lin, "Resmi veriler, yerel lojistik ve tüketici talebinin rekor yüksek petrol pompası fiyatları tarafından caydırılması nedeniyle petrol talebinin zayıfladığını gösteriyor" dedi .
İcra Kurulu Başkanı Amin Nasser Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, Saudi Aramco , Suudi Arabistan hükümeti tarafından talep edilmesi halinde ham petrol üretimini günlük maksimum 12 milyon varil (bpd) kapasitesine yükseltmeye hazır olduğunu söyledi.
Nasser, "Hükümetten veya enerji bakanlığından üretimimizi artırmaya yönelik bir ihtiyaç veya çağrı olduğunda, günde 12 milyon varile çıkabileceğimizden eminiz." dedi. Çin'in COVID-19 kısıtlamalarını hafifletmesinin ve havacılık endüstrisindeki bir toparlanmanın talebi artırabileceğini de sözlerine ekledi.
Petrol fiyatları, hasarlı bir petrol boru hattı bileşeninin birkaç açık deniz Meksika Körfezi platformunda üretimi kesintiye uğratmasının ardından ve yatırımcıların ABD'deki faiz oranı artış beklentilerini azaltmasıyla geçen hafta %3'ten fazla toparlandı.
Bir Louisiana yetkilisi, üreticilerin Cuma günü geç saatlerde onarımlar tamamlandıktan sonra durdurulan üretimin bir kısmını yeniden etkinleştirmek için harekete geçtiğini söyledi.
Enerji hizmetleri firması Baker Hughes Co Cuma günü, ABD petrol kulesi sayısının geçen hafta 3 artarak 601'e yükseldiğini bildirdi. Gelecekteki üretimin erken bir göstergesi olan teçhizat sayısı, petrol üretiminin yalnızca gelecek yıl pandemi ile ilgili kesintilerden toparlandığını görmesiyle yavaşladı.

Küresel petrol piyasaları, bu kış Rusya'nın ham petrolüne ve rafine ürün arzına yönelik AB yaptırımları öncesindeki sıkı tedariklerle desteklenmeye devam etti.
Analistler, İran ve ABD'nin Avrupa Birliği'nden İran'ın petrol ihracatına yönelik yaptırımları kaldıracak 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırma teklifini kabul etmesi halinde daha fazla arzın gelebileceğini söyledi.


7 görüntüleme0 yorum
bottom of page