top of page

Çin Yeni COVID-19 Salgınları Görürken Petrol Talep Endişeleri Üzerinden Düştü

Şangay son derece bulaşıcı COVID-19 varyantının ilk vakasını keşfettiği için yatırımcıların petrol talebi konusunda endişe duymasıyla petrol Pazartesi sabahı Asya'da düştü.
Brent petrol vadeli işlemleri %0,54 düşüşle 106,44 $'a, ET (0452 GMT) 00:52'de ve ham petrol WTI vadeli işlemleri %0,87 düşüşle 103,88 $'a geriledi. Her iki sözleşme de geçen hafta, piyasanın daha fazla faiz artırımının durgunluğa yol açacağından ve petrol talebini azaltacağından endişe duymasıyla haftalık düşüşler kaydetti.
“WTI ham vadeli işlemlerinde net uzun pozisyonlar, COVID-19'un ilk patlak vermesi sırasında talebin çöktüğü Mart 2020'den bu yana en düşük seviyesinde. ANZ Research analistleri bir notta, bu, devam eden sıkılık belirtilerine rağmen," dedi.
Çin'de 10 Temmuz için COVID-19 vakalarının sayısı bir önceki güne göre tırmanmıştı ve Şanghay'ın Pazar günü son derece bulaşıcı BA.5 omicron alt varyantının ilk vakasını bildirmesinin ardından olası karantinalara ilişkin endişeleri artırdı.
Arz tarafında, piyasa Rusya'nın petrol fiyatlarını sınırlamak için Batılı yaptırımlara göz kulak olurken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha fazla yaptırımın küresel enerji piyasasında “felaket” sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.
Piyasa aynı zamanda Rus gazını Almanya'ya taşıyan en büyük boru hattı olan ve 11-21 Temmuz tarihleri ​​arasında devam edecek olan Nord Stream 1 boru hattının bakımını da izliyor. Piyasalar, kapatmanın Ukrayna'daki savaş nedeniyle uzatılacağından endişe ediyor.
SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes Reuters'e verdiği demeçte, "Şu anda piyasalar için en büyük sorun - COVID ve Biden manşetlerini unutun - Nord Stream'in tekrar açılıp açılmayacağı olacak" dedi.
Innes, boru hattının 22 Temmuz'da planlandığı gibi geri gelmemesi halinde Avrupa'da gaz talebinde tahribat olabileceğini ve bunun ekonomik bir yavaşlamayı ve daha zayıf bir petrol talebini teşvik edebileceğini söyledi.
Innes, "Bu büyük risk olayından kurtulana kadar, petrol piyasasında bu iyi ve kötü döngüsünde kalacağız" dedi.

26 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page