top of page

Çin yuanı, güçlü PMI okumaları Asya FX'i yükseltirken yükseldi

Çin yuanı, beklenenden güçlü gelen ticari faaliyet verilerinin ülkedeki ekonomik toparlanmaya ilişkin beklentileri artırmasıyla ve Çin'in maruz kaldığı diğer para birimlerinin çoğunun gün boyunca kazanmasına yardımcı olmasıyla Çarşamba günü keskin bir şekilde yükseldi.

Çin'in bileşik satın alma yöneticileri endeksi , hem imalat hem de imalat dışı faaliyetlerde beklenenden daha güçlü büyümenin desteğiyle on yılın en yüksek seviyesine ulaştığı için yuan %0,4 yükseldi ve bu yılki en düşük seviyesinden uzaklaştı .

Veriler, Çin'in Ocak ayında COVID-19'a karşı önlemlerinin çoğunu gevşetmesinin ardından geçen ay Çin'deki ekonomik toparlanmanın ivme kazandığını gösterdiğinden, offshore yuan dolar karşısında %0,5 arttı.

Çin'deki bir toparlanma, ülkeyle ticaret yapan daha geniş Asya ekonomileri için iyiye işaret; yuan'daki kazanımlar, ülkeye yüksek ticaret riski olan diğer birçok bölgesel para birimine yayılıyor.

Tayvan doları %0,3 yükselirken Güney Kore wonu tatil nedeniyle zayıflamış ticarette %0,5 yükseldi. Avustralya doları, verilerin ülkenin ekonomik büyümesinin dördüncü çeyrekte yüksek enflasyon ve faiz oranlarının baskısı altında sert bir şekilde yavaşladığını göstermesine rağmen %0,3 yükseldi.

Avustralya enflasyonu da Ocak ayında beklenenden daha az büyüdü.

Tayland bahtı Güneydoğu Asya para birimlerinde %0,8'lik artışla kazançlara öncülük ederken, Filipin pesosu %0,6'lık artış kaydetti.

Yine de çoğu Asya para birimi, artan ABD faiz oranları ve şahin bir Federal Rezerv ile ilgili endişelerin devam etmesi nedeniyle Şubat ayında büyük kayıplar veriyordu . Dolar, Şubat ayında keskin bir şekilde yükseldikten sonra, bir döviz sepeti karşısında yaklaşık iki ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , beklenenden zayıf ekonomik okumalar üzerine küçük gecelik kayıplar kaydettikten sonra Çarşamba günü sessiz kaldı.

Bu hafta odak , büyük ölçüde Çarşamba ve Cuma günü açıklanacak olan Şubat ayı ABD PMI verilerine odaklanacak . ABD ekonomisindeki herhangi bir dayanıklılık belirtisi, Fed'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla ekonomik alan sağlıyor ki bu Asya piyasaları için olumsuz.

Bölgesel ekonomik göstergeler de bu hafta odaktaydı. Japon yeni, ülkenin imalat PMI'sinin Şubat ayına kadar daralmaya devam ettiğini göstermesinin ardından %0.1 düşerek bu yılki en zayıf seviyesine yaklaşmaya devam etti.

Veriler, ülke ekonomisinin 2022'de Asyalı emsallerinin çoğundan çok daha hızlı %7 büyüdüğünü gösterdiğinden, Hindistan rupisi %0,1 arttı. Ancak dördüncü çeyrek için ekonomik büyüme de beklentileri biraz kaçırdı.8 görüntüleme0 yorum
bottom of page