top of page

Çin yuanı karışık GSYİH ve durgunluk korkularıyla sarsılan Asya dövizi ile battı

Veriler Çin'in ekonomik büyümesinin 2022'de COVID kısıtlamaları tarafından vurulduğunu gösterdiğinden, Asya para birimlerinin çoğu Salı günü bu yıl küresel bir resesyon korkusunun yenilenmesiyle düştü ve yuan en kötü performans gösterenler arasında yer aldı.
Yuan , verilerin Çin ekonomisinin 2022'de önceki yıla göre önemli ölçüde daha yavaş büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,4 düşerek yaklaşık beş ayın en yüksek seviyesinden 6,7611'e geriledi . Eğilim, büyük ölçüde açık ve kapalı anti-COVID kilitlenmeleri tarafından yönlendirildi.
Ancak ekonomi , dördüncü çeyrekte beklenenden daha iyi bir hızda büyüdü ve ülke katı sıfır COVID politikasından uzaklaşmaya başlarken Aralık ayı endüstriyel üretim ve perakende satış verileri de beklentileri aştı.
Anti-COVID önlemlerinin gevşetilmesinin sonunda bu yıl Çin'de bir ekonomik toparlanmaya yol açması beklenirken, karışık GSYİH verileri ve artan COVID-19 vakaları, böyle bir toparlanmanın zamanlaması konusunda şüphe uyandırdı.
Daha geniş Asya para birimleri , ankete katılan ekonomistlerin üçte ikisinin bu yıl bir durgunluk beklediğini gösteren Dünya Ekonomik Forumu anketinin küresel durgunluk korkularını artırmasıyla geriledi . PricewaterhouseCoopers'ın iş adamlarına yönelik ayrı bir anketi de bu yıl ekonomi için karamsar bir görünüm ortaya koydu.
Endonezya rupisi %0,7 kayıpla Asya'daki en kötü performansı gösterirken, Hindistan rupisi %0,3 ve Filipin pesosu %0,4 kayıp yaşadı. Rupi, Hindistan'ın Aralık ayında beklenenden daha zayıf toptancı enflasyon kaydettiğini ve genişleyen bir ticaret açığını gösteren verilerden de etkilendi .
Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , yedi ayın en düşük seviyesinden biraz toparlanarak bazı güvenli liman tekliflerini yakaladı.
Bölgeye istikrarlı sermaye akışı sağlayan riskli bir ortamdan genellikle yararlandıkları düşünülürse, Asya para birimleri için küresel bir durgunluk kötü alamettir. Büyük ekonomilerdeki ters rüzgarlar Asya'ya da sıçrayarak yerel büyümeyi ve para birimlerini daha da zorlayabilir.
Japon yeni %0.2 düştü, ancak piyasaların bu hafta Japonya Merkez Bankası'ndan daha fazla şahin işaretler için konumlanmasıyla yedi ayın en düşük seviyesinin hemen altında kaldı.
Merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmeden rekor düşük seviyelerde tutması bekleniyor. Ancak, bankanın Aralık ayında mekanizmayı beklenmedik bir şekilde değiştirmesinin ardından getiri eğrisi kontrolündeki herhangi bir potansiyel değişikliğe odaklanılıyor.
Singapur doları , verilerin ülkenin önemli petrol dışı ihracatının Aralık ayında beklenenden çok daha fazla daraldığını göstermesinin ardından %0.1 düştü ve Asya finans merkezi için daha yakın vadeli ters rüzgarlara dikkat çekti


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page