top of page

Çin yuanı yeniden açılış sevinciyle 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı, ABD bordroları bekleniyor.


Piyasalar, Çin'in bu ay sınırlarını yeniden açmasından kaynaklanan güçlü bir ekonomik canlanma beklentisiyle Cuma günü Çin yuanı dört ayın en yüksek seviyesine yükselirken, daha fazla ipucu için odak ABD'deki maaş bordrosu verilerine çevrilirken daha geniş Asya para birimleri yatay seyrediyor ekonomi üzerinde.

Yuan , %0,4 artışla 6,8533'e çıkarak, Ağustos ayının sonundan bu yana dolar karşısında en güçlü seviyesi olan, günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı . Offshore yuan da %0,5 değer kazandı .

Piyasalar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisini kasıp kavuran üç yıllık kilitlenmelerin ardından bu Pazar günü Çin sınırlarının yeniden açılmasını hararetle bekliyor.

Ülke, sıkı sıfır COVID politikasından uzaklaştıkça finans merkeziyle karantinasız geçişe izin vererek Hong Kong ile sınırlarını da açacağını söyledi. Pekin, COVID-karşıtı kurallarını Aralık ayında gevşetmeye başladı ve bu yıl daha fazla kısıtlamayı azaltması bekleniyor.

Ancak hareket, yerel COVID-19 vakalarında büyük bir artışa neden oldu ve bu, piyasaların yakın vadede daha fazla aksamaya neden olabileceği korkusunu uyandırdı.

Çin ile ticaret hacmi yüksek olan ülkelerin para birimleri de yükseldi. Güney Kore wonu yaklaşık %1 artışla Asya'daki en iyi performansı gösterirken Filipin pesosu ve Singapur doları sırasıyla %0.4 ve %0.1 arttı.

Avustralya doları %0,4 yükselirken, Japon yeni bu hafta başında gördüğü yedi ayın en yüksek seviyesinden gerilemeye devam ederken %0,4 düşerek Asyalı emsalleri arasında bir aykırıydı.

Daha geniş Asya para birimleri, piyasaların günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde temkinli davranmasıyla büyük ölçüde sessiz kaldı. Okumanın normalde sıkı olan işgücü piyasasında bir miktar gevşeme göstermesi beklenirken, trader'lar, Fed'e şahin söylemini sürdürmesi için daha fazla boşluk bırakabilecek herhangi bir güç belirtisine karşı temkinli davrandılar.

Tarım dışı bordro okuması da son sekiz aydır beklenenden daha sıcak geldi ve bu da tüccarları böyle bir sürprize karşı temkinli tuttu.

Dolar endeksi ve dolar vadeli işlemleri Cuma günü yatay seyretti, ancak yıla güçlü bir başlangıcın ardından bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyretti. Federal Rezerv, önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha yavaş artıracağının sinyalini verirken, aynı zamanda oranların daha uzun süre yüksek kalacağını yineledi - bu, önümüzdeki aylarda doların daha fazla güçlenmesine neden olabilecek bir senaryo.

Yükselen ABD faiz oranları , riskli ve düşük riskli borç arasındaki fark daralırken, 2022'de Asya para birimlerini hırpaladı. Bu eğilimin yakın vadede yerel birimler üzerinde baskı yaratmaya devam etmesi bekleniyor.

3 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page