top of page

Çin yuanı, zayıf PBOC düzeltmesi ve Asia FX karışıklığı nedeniyle 6 ayın en düşük seviyesine ulaştı

ABD borç tavanı anlaşmasına ilişkin iyimserliğe büyük ölçüde daha şahin bir Federal Rezerv korkusuyla karşılık verilirken, Çin yuanı çok daha zayıf bir günün ardından altı ayın yeni düşük seviyesini gördüğünden, çoğu Asya para birimi Salı günü karışıktı sabitleme
Yuan , dolar karşısında %0,4 düşerek 7,0907'ye geriledi ve Çin Halk Bankası'nın piyasaya güvercin sinyalleri vererek gün için orta nokta oranını düşürmesinin ardından Aralık başından bu yana en zayıf seviyesine ulaştı.
Merkez bankası Salı günü dolar karşısında önceki seansta görülen 7.0575'ten çok daha zayıf olan 7.0818'lik bir yuan sabitlemesi belirledi. Bu hareket, PBOC'nin şimdiye kadar para birimini desteklemek için çok az şey yapmasıyla birlikte, bu ayın başlarında psikolojik açıdan önemli olan 7 seviyesini aşmasının ardından yuan'da daha fazla zayıflığın habercisi.
Analistler, hareketin, özellikle yerel talep kururken, para birimini zayıflatmayı ve ihracat gelirini artırmayı amaçlayabileceğini düşünüyor. Nisan ayına ilişkin bir dizi zayıf verinin ardından bu hafta odak noktası, ekonomik toparlanmaya ilişkin daha fazla ipucu için Mayıs ayı Çin imalat ve hizmet sektörü verilerine odaklanıyor .
Pekin'in iki ülkenin savunma bakanları arasındaki görüşme davetini reddetmesinin ardından, ABD ile ilişkilerin kötüye gitme korkusu Çin'e yönelik duyarlılığı da etkiledi.
Offshore yuan, Kasım 2022'den bu yana ilk kez %0,4 düşerek 7,1 sınırını geçti.
Piyasalar, Federal Rezerv'in faiz oranlarını daha da artıracağına ve ekonomik koşulların kötüleşeceğine dair artan endişelere karşı ABD borç tavanını yükseltecek bir anlaşmaya ilişkin iyimserliği tartarken, genel Asya para birimleri biraz karıştı.
Avustralya doları %0,1 düşerken Filipin pesosu %0,7 düşerek bölgesel benzerlerinin büyük ölçüde gerisinde kaldı.
Dolar Salı günü, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,1 artışla iki ayın en yüksek seviyeleri civarında gezindi . Geçen hafta ABD'de beklenenden daha sıcak gelen enflasyon verileri, Fed'in daha fazla faiz artırımına gideceğine dair beklentileri artırdı . Bu hafta odak , para politikasına ilişkin daha fazla potansiyel ipucu için doğrudan Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklanıyor .
Ancak, güçlü bir yükseliş serisinin ardından dolarda bir miktar kâr elde edilmesi, Asya para birimlerine yardımcı oldu. Japon yeni dolar karşısında altı ayın en düşük seviyesinden %0.2 yükselirken, Tayvan doları %0.3 yükseldi.
Endonezya rupisi de dolar karşısında 15.000 kilit seviyesinden geri çekilirken %0.3 yükseldi.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page