top of page

Önümüzdeki hafta piyasalarda bilinmesi gereken 5 gelişme


ABD Fed ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE), yüksek enflasyonla mücadelede Çarşamba ve Perşembe günleri 75 baz puanlık büyük faiz artışları yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak yatırımcılar artık agresif parasal sıkılaştırmanın yavaşlamaya başlayabileceğine dair işaretler ararken Cuma günkü ABD Ekim ayı istihdam raporu ve Pazartesi günkü Euro Bölgesi enflasyon raporu gündemde olacak. Kazanç sezonunun yarılandığı önümüzdeki hafta, ABD hisse senetlerinin hayal kırıklığı yaratan şirket sonuçlarını kabullenmeye devam edip edemeyeceğini gösterecek. İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:


Fed faiz artırımı


Fed'in Çarşamba günü gerçekleştireceği iki günlük politika toplantısının sonunda faizleri art arda dördüncü kez 75 baz puan yükseltmesi bekleniyor.


Yatırımcılar bunun yerine Fed Başkanı Jerome Powell'ın, son dönemde daha zayıf gelen ekonomi verilerinin ardından gelecekteki faiz artırım temposunun yavaşlayabileceğine dair vereceği ipuçlarına bakacak.


Finansal piyasalar şu anda Fed'in Aralık toplantısında ve gelecek yılın ilk iki toplantısında da 50 baz puanlık daha ufak bir artış yapacağı ile fiyatlanıyor.


Ancak daha az şahin bir Fed üzerine bahis oynamak, bu yıl şimdiye kadar riskli bir strateji oldu. Hisse senetleri, Fed'in sözde politik değişim umutlarıyla defalarca düşük seviyelerden toparlandı ancak ısrarla yüksek seyreden enflasyon ve agresif parasal sıkılaştırma nedeniyle tekrar düşüş baskısı altında kaldı.


ABD istihdam verileri


Çarşamba günü Fed'in basın toplantısının gidişatı ve Cuma günü paylaşılacak olan Ekim ayı ABD tarım dışı istihdam raporu, yatırımcıların merkez bankasının Aralık toplantısı öncesinde beklentilerini belirlemelerinde kilit rol oynayacak.


Analistler, Çalışma Bakanlığının ABD ekonomisinin Eylül ayındaki 263.000'e kıyasla geçen ay 200.000 istihdam yarattığını bildirmesini beklerken ortalama saatlik kazançlardaki yıllık büyümenin de ılımlı olması bekleniyor.


Cuma günü açıklanan verilere göre ABD'de işçilik maliyetleri, üçüncü çeyrekte güçlü bir artış gösterdi ancak özel sektör ücretlerindeki artış önemli ölçüde yavaşladı ve bu da enflasyonun ya zirve yaptığına ya da buna yakın olduğuna işaret ediyor.


BoE faiz artırımı


İngiltere, yeni Başbakan Rishi Sunak'ın harcama kesintileriyle daha da kötüleşebilecek bir resesyona doğru ilerlerken BoE Perşembe günü faiz oranlarını 75 baz puan artırmaya hazırlanıyor - bu, şu anda %10'un üzerinde seyreden enflasyon karşısında üst üste sekizinci faiz artışı.


Geçen hafta yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt'ın, eski Başbakan Liz Truss'un planladığı vergi indirimlerinin neredeyse tamamını iptal etmesi ve enerji tavanı programını iki yıldan altı aya kısaltmasının ardından tam puanlık faiz artışı beklentileri azaldı.


Ancak yeni hükümetin ilk bütçe planını açıklamayı 17 Kasım'a ertelemesi, BoE'nin ekonomik tahminlerini açıklamasını zorlaştıracak.


Son dönemde mali piyasalarda yaşanan çalkantıların neden olduğu gecikmelerin ardından BoE'nin Salı günü teşvik stokundan tahvil satışına başlaması da bekleniyor.


Euro Bölgesi verileri


Euro Bölgesi, Pazartesi günü Ekim ayı için %10,2 rekor seviyede gerçekleşmesi beklenen flaş enflasyon tahminini açıklayacak.


Geçtiğimiz Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB), üst üste ikinci 75 baz puanlık faiz artırımı açıklamasını yaptı ve politika yapıcılar tarafından yapılan müteakip açıklamalar, yaklaşan resesyon korkularına rağmen enflasyonun yerleşik hale gelmesini önlemek için önümüzdeki aylarda sıkılaştırmaya devam edeceğini gösterdi.


Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın tetiklediği Avrupa enerji krizi, zaten yüksek olan enflasyonun ekonomik etkilerini daha da arttırarak tüketici harcamalarında yavaşlamaya yol açtı.


Euro bölgesi de Pazartesi günü üçüncü çeyreğe ilişkin GSYİH rakamları için ön verilerini açıklayacak ve bu verilerin ufak bir artış olduğun6 göstermesi bekleniyor ancak çoğu ekonomist, bölge ekonomisinin dördüncü çeyrekte daralma bölgesine girmesini bekliyor.


Kazanç raporları


Kazanç sezonunun yarısının geçilmesiyle birlikte önümüzdeki hafta, hisse senetlerinin hayal kırıklığı yaratan kazanç haberlerini atlatmaya devam edip edemeyeceğinin bir testi olacak.


S&P 500 endeksindeki şirketlerin 263'ü halihazırda raporlama yaptı ve Eli Lilly (NYSE:LLY), ConocoPhillips (NYSE:COP) ve Qualcomm (NASDAQ:QCOM) dahil olmak üzere 150'den fazla S&P 500 şirketi de önümüzdeki hafta üç aylık sonuçlarını paylaşacak.


Kazanç sezonu Amazon (NASDAQ:AMZN), Microsoft (NASDAQ:MSFT), Google'ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Facebook 'un ana şirketi Meta Platforms (NASDAQ:META) gibi bazı büyük teknoloji şirketlerinin büyük kayıplarına sahne oldu.


Wall Street Cuma günü ciddi bir yükselişle kapanırken S&P ve Nasdaq üst üste ikinci haftayı da pozitif bitirdi ve Dow, Fed'in geri adım atacağına dair umutlarla art arda dördüncü haftayı da artışla kapattı.

17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page