top of page

Önümüzdeki Haftada Emtia: Altın FED'e Bağlı Durumda; Petrol Daha Yüksek Fiyatları Gözlüyor

Bu hafta, FED'in enflasyon kuvvetlerinin karşısına geçerek aylık varlık alımlarını azaltmaya yönelik bir zaman çizelgesi sunacağı hafta mı olacak? Eğer öyleyse, altın şimdiden bu hamlenin sancılarına kapılmış durumda ve piyasaların çıkışın sinyalini ne kadar güçlü bir şekilde vereceğine dayalı olarak 1.800 dolar seviyelerinin ortalarına doğru düşüşünü sürdürebilir.
FED kısa vadeli fiyat sıçramalarının kalıcı bir enflasyon anlamına gelmediğini tekrar tekrar dile getirdi ve FED Başkanı Jerome Powell'ın bu tutuma bağlı kalarak, FED'in politikasının uyumlu kalacağı konusunda piyasalara güvence vermesi bekleniyor.

Analistlerin çoğu, merkez bankasının Ağustos sonunda Jackson Hole, Wyoming'de gerçekleştireceği yıllık konferansından önce varlık alım programını düşürmeyi gündemine almasını beklemiyor.

Yine de, enflasyon artışlarına yönelik endişelerin sürekliliği ve bu endişelerin merkez bankasını aylık varlık alımlarını beklentilerden daha erken bir tarihte düşürmeye itip itmeyeceği sorularıyla birlikte, yatırımcılar FED'in iki günlük politika toplantısı sonrasında Çarşamba günü yapacağı açıklamaya odaklanacak.

FED geçtiğimiz yıl COVID-19 salgınının ortaya çıkışından bu yana ayda 80 milyar dolarlık Hazine tahvili, 40 milyar dolar değerinde ise ipotekli tahvil satın alıyor. Daha büyük bir hedef ise, yine Mart 2020'den beri uygulanmakta olan, %0 - 0,25 arasındaki aşırı düşük faiz oranları olacak.

ABD enflasyon sayıları yükselişte olsa da, istihdam piyasasındaki iyileşme hala yavaş. Ekonomi, Nisan ayında yalnızca 278.000 seviyesinde olan istihdam artışının ardından geçtiğimiz ayda 559.000 yeni iş kazandı. Böylece istihdam seviyesi Şubat 2020'deki tepenin hala yaklaşık 7,6 milyon altında bir seviyede.


Altın Hariç Olmak Üzere Piyasalar FED Açıklaması Öncesinde Durağan Olacak

Hisselerin ve diğer çoğu riskli varlığın Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) politika açıklaması öncesinde durağan kalması muhtemel. Yatırımcılar varlık alımlarının azaltılması ve faiz oranlarının artırılmasına dair bir zaman çizelgesinin ipuçları için açıklamayı detaylı bir şekilde inceleyene dek, büyük pozisyonlara girmekten kaçınacaktır.

Buna rağmen, altın bir darbe alabilir. Yakın tarihin gösterdiği şekilde, yatırımcılar metali satmakta, satın almaktan daha hızlı davranıyor.

Bugünkü Asya işlemlerinde COMEX altın vadeli işlemleri 1.861,35 dolarda 2 haftalık bir düşük seviyeye yaklaştı ve doların toparlanmasıyla birlikte Cuma günü yaşanan %1'lik düşüşü devam ettirdi. Dolar yeni haftanın başında 90,5'te sabit kaldı.

OANDA'da Asya Pasifik araştırmalarının başında bulunan Jeffrey Halley, altının ons başına 1.856,00 dolarda bir desteğe sahip olduğunu, ancak yükseliş çizgisinin sürdürülebilmesi için 1.840,00 - 1.845,00 bölgesinin dayanması gerektiğini söyledi. Bu bölge, daha önceki günlük zirvelerden oluşan bir seriyi ve 200 günlük hareketli ortalamayı içeriyor.

Halley:

"Bu bölgede tutunamamak, ons başına 1.800,00 dolardaki 100 günlük hareketli ortalamaya doğru uzayabilecek çok daha derin bir düzeltme anlamına gelebilir. FOMC açıklaması öncesinde ralliler 1.880,00 ve 1.900,00 dolar seviyeleriyle sınırlı olacak."

Artan fiyat baskıları ve ABD'de 2021 enflasyonunun son 35 yılın en kötü seviyesine çıkabileceğine yönelik korkulara rağmen, altın Ağustos'ta ons başına 2.000 doların üzerindeki rekor zirvelerden bu yana geçtiğimiz aylarda vasat getiriler sağladı.

Son haftalarda giderek tanıdık hale gelen bir trendde, altın genellikle haftayı 1.900 dolar eşiğinin yaklaşık 20 dolar altında başlamanın ardından takip eden bir iki seansta yine 20 dolar daha kaybetmeyi ve bu ikinci kaybı Cuma günü telafi etmeyi alışkanlık haline getirdi. Haftalık 30-40 dolarlık işlem bandı, Mayıs başlarından bu yana COMEX altın vadeli işlemlerindeki en tahmin edilebilir oyunlardan biri haline geldi.


Verilerle Dolu Bir Hafta

FED toplantısının dışında, ABD'de Salı günü perakende satışları ve üretici fiyat enflasyonu Mayıs ayı verileri de yayınlanacak.

Yine Salı günü yayınlanacak olan endüstriyel üretim verileri de, arz eksikliklerinin ve istihdam piyasasındaki açıkların ışığında yakından takip edilecek. Bu sorunlar, üretici fiyat enflasyonunda artışlara yol açabilir.

Ekonomik takvimde aynı zamanda ev başlangıçları ve ilk işsizlik ödeneği başvuruları raporları da yer alıyor. Perşembe günkü veriler, geçtiğimiz haftada işsizlik ödeneği için yeni başvuru yapan Amerikalılar'ın sayısının neredeyse 15 ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Petrol cephesinde ise, ham petrol yeniden yükseldi ve ABD West Texas Intermediate varil başına 71 doların üzerinde kalırken, küresel ham petrol Brent yaz döneminde yüksek yakıt talebine yönelik spekülasyonlarla birlikte üst üste üçüncü kazançlı haftasını kaydetmenin ardından 73 doların üzerinde işlem görüyordu.
COVID-19 kısıtlamalarının ardından tam kapsamlı olarak yeniden açılmakta olan ABD'de tarihin en büyük yaz dönemi yakıt talebinin görülmesine yönelik tahminlerle birlikte petrol fiyatları son dönemde ciddi bir yükseliş kaydetti.

Uluslararası Enerji Ajansı, yayınladığı aylık raporda küresel üreticilerin 2022'nin sonuna kadar salgın öncesi seviyelere doğru iyileşmesi beklenen talebi karşılayabilmek adına üretimlerini artırmaya ihtiyaç duyacaklarını söyledi.


Petrol Ralliyi Uzattı; Bazıları Benzin Stoklarındaki Artışı Temkinli Gözlerle İzliyor

Küresel petrol talebine yönelik iyimserliğe rağmen, ABD'de benzin tüketimi pik yaz sürüş sezonunun başlangıcı olan 31 Mayıs Anma Günü tatilinden bu yana zayıf kaldı. Bu da ABD'deki yakıt talebinin ivme kazanması için muhtemelen biraz daha zaman gerektiğine işaret ediyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin Çarşamba günü yayınladığı Haftalık Petrol Durumu raporu, benzin stoklarının 4 Haziran'la biten haftada analistlerin 1,2 milyon varillik artış tahmininin neredeyse altı katına çıkarak, 7,05 milyon varillik bir artış gösterdi.

New York merkezli enerji serbest fonu Again Capital'ın kurucu ortaklarından John Kilduff:

"Yakın zamanda, benzinde güçlü miktarda haftalık çekim figürleri görmeye başlamamız gerekiyor. Aksi takdirde, ham petrol stokları düşmeye devam etse bile WTI üzerindeki baskı artacak."

32 görüntüleme0 yorum
bottom of page