top of page

1750 Doların Altında Tutturulan Altın, Yükselen Dolar ve Getiri Ortasında Küçük Bir Mola Görüyor

Altın fiyatları, art arda yedi seanslık kayıpların ardından Salı günü hafifçe yükseldi, ancak şahin bir Federal Rezerv'in artan beklentilerinin dolar ve hazine getirilerini artırmasıyla baskı altında kaldı.
Spot altın %0,1 artışla ons başına 1.738,62$'a yükselirken, altın vadeli işlemleri 20:39 ET (00:39 GMT) itibarıyla %0,2 artışla 1.751,55$'a yükseldi. Fed'in faiz oranlarını keskin bir hızla artırmaya devam edeceği beklentileri tüccarları dolara yönlendirdiği için her iki enstrüman da son yedi seansta düştü.
Dolar endeksi Salı günü hafifçe geriledi, ancak altı haftanın en yüksek seviyelerinde işlem görüyordu. Dolar, geçtiğimiz hafta Fed yetkililerinden gelen ve merkez bankasının faiz artırım hızını azaltma planı olmadığını öne süren bir dizi şahin yorumla büyük ölçüde desteklendi.
ABD 10 yıllık Hazine getirileri Pazartesi günü %1'in üzerine çıktı ve bir ayın en yüksek seviyesinde işlem gördü.
Odak şimdi Fed Başkanı Jerome Powell'ın Cuma günkü Jackson Hole Sempozyumu'na yapacağı konuşmada.
ABD'nin Temmuz ayı enflasyon verilerinin beklenenden zayıf gelmesi, Fed'in Eylül ayından itibaren faiz artırımlarının boyutunu azaltacağı beklentilerini kısaca destekledi. Ancak güçlü bir iş piyasasının işaretleri ve Fed üyelerinden gelen şahin yorumlar bu beklentiyi dengeledi.
Tüccarlar, bir sonraki toplantısında Fed tarafından 50 baz puan ve 75 baz puanlık bir artış üzerinden neredeyse eşit bir şekilde bölünmüş durumda .
Altın, Fed'in enflasyonu kontrol altına almak için dört kez faiz artırmasıyla bu yıl elde ettiği kazanımların çoğunu kaybetti . Sarı metal, 2022'de şu ana kadar ABD enflasyon oranının büyük ölçüde altında performans gösterdi.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'de daha fazla teşvik önlemi beklentisiyle hafifçe yükseldi.
Bakır vadeli işlemleri %0.2 artışla pound başına 3.6620$'a yükseldi.
Çin endüstriyel faaliyetlerinde teşvik kaynaklı bir toparlanma, bakır talebini yükselterek fiyatlara fayda sağlayabilir.


4 görüntüleme0 yorum
bottom of page