top of page

2023'te ABD hisse senetlerini yönlendiren faktörler arasında enflasyon, durgunluk ve kazançlar

NEW YORK (Reuters) - ABD'li hisse senedi yatırımcıları, 40 yılın en yüksek enflasyonunu bastırmak için tasarlanan piyasayı cezalandıran Federal Rezerv faiz artışlarının hakim olduğu acımasız bir yıl olan 2022'de sayfayı çevirmek için daha istekli olamazdı.

S&P 500 , 2008'den bu yana en büyük takvim yılı düşüşüne doğru hızla ilerlerken, 2022'ye yalnızca birkaç işlem günü kala yılbaşından bu yana yaklaşık %20 düştü . yıl için şu ana kadar yaklaşık %34 oranında arttı.

Yüksek profilli kayıplar arasında Amazon.com Inc'in (NASDAQ: AMZN ) bu yıl yaklaşık %50 düşüş gösteren bir zamanlar yükselen hisseleri, Tesla'nın (NASDAQ: TSLA ) Inc hisseleri yaklaşık %70 ve Facebook ana şirketi Meta Platformları yer alıyor. Inc (NASDAQ: META ) hisseleri yaklaşık %65 değer kaybetti. Bu arada, enerji hisseleri göz kamaştırıcı kazançlar yayınlayarak trendi tersine çevirdi.Enflasyon ve Fed'in onu kontrol altına alma konusundaki saldırganlık derecesi, 2023 başlarken muhtemelen öz sermaye performansını yönlendiren kritik bir faktör olmaya devam edecek. Ancak yatırımcılar, sıkı para politikasının ekonomide nasıl dalgalandığı ve diğer varlıkları hisse senetleri ile daha rekabetçi hale getirip getirmediği de dahil olmak üzere, yüksek faiz oranlarından kaynaklanan serpintileri de izleyecekler.

İşte 2023'te ABD borsası için bazı büyük temalara bir göz atın.

RESESYON MU, YUMUŞAK İNİŞ Mİ?

Yeni yıl başlarken hisse senetlerini etkileyecek belki de en büyük soru, pek çok yatırımcının beklediği gibi ekonominin resesyona girip girmediği.

Gelecek yıl bir durgunluk başlarsa, hisse senetleri başka bir düşüşe hazır olabilir: Tarihsel veriler, bir durgunluk başlamadan önce bir ayı piyasasının hiç dibi görmediğini gösterdi.

Truist Advisory Services'e göre, S&P 500 İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan durgunluklar sırasında ortalama %29 düştüğü için, resesyonlar hisse senetlerini sert bir şekilde vurma eğiliminde. Ancak bu düşüşleri genellikle güçlü bir toparlanma izledi.KÂR RİSK ALTINDA MI?

Yatırımcılar ayrıca, kurumsal kazanç tahminlerinin potansiyel bir yavaşlamayı tam olarak hesaba katmamış olabileceğinden ve hisse senetleri için daha fazla düşüşe yol açabileceğinden endişe duyuyorlar.

Konsensüs analisti, Refinitiv IBES'e göre S&P 500 projesinin kazançlarının 2023'te %4,4 artacağını tahmin ediyor. Yine de Ned Davis Research'e göre, durgunluk sırasında kazançlar yıllık ortalama %24 oranında düşüyor.


HOŞÇAKAL, TINA?

Fed'in faiz artırımları, tahvil getirilerini artırdı ve on yıldan fazla bir süredir hakim olan ve "TINA" veya "alternatifi yok" kısaltmasının ortaya çıkmasına neden olan düşük getirili ortam karşısında uçarak hisse senetleri için rekabet yarattı. hisse senetleri.

10 yıllık Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetlerin (TIPS) getirileri - öngörülen enflasyonu çıkardıkları için gerçek getiriler olarak da bilinir - Ekim ayında on yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra son zamanlarda yaklaşık %1,5 seviyesinde kaldı.

Yine de bazı yatırımcılar, getirilerin daha da yüksek olduğu geçmiş dönemlerde hisse senetlerinin iyi performans gösterdiğini belirtti.VAULT'A DEĞER VEREBİLİR Mİ?

Geçen yıl, genellikle defter değeri veya kazanç-fiyat gibi ölçütlerde iskontolu işlem görenler olarak tanımlanan değer hisseleri, teknoloji ve diğer büyüme hisselerinden daha iyi tutunarak, yılın büyük bölümünde yürürlükte olan eğilimleri tersine çevirdi. son on yıl.

Daha yüksek getiriler ve kâr büyümesiyle ilgili şüphelerin teknoloji ve büyüme hisselerini baskı altına almasıyla birlikte soru, daha çok finans, enerji ve savunma grupları tarafından temsil edilen değerin bir yıl daha iyi performans göstermeye hazır olup olmayacağıdır.


DOLAR ÇÖZÜM YAPIYOR

Doların bu yıl diğer para birimleri karşısında yükselmesi, birçok ABD şirketinin kazancına zarar vererek, çok uluslu şirketlerin kazançlarını kendi para birimlerine çevirmelerini daha pahalı hale getiriyor.

Dolar, son haftalarda bu kazanımların bir kısmını azalttı ve tersine dönüşün devam etmesi kısmen yatırımcıların Fed'in diğer küresel merkez bankalarına göre ne kadar şahin olacağına dair algılarına bağlı.


1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page