top of page

7 Başlıkla Bu Hafta Nasıl Geçti ?

Geçen haftanın yurt içinde en önemli gündem maddesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizini beklentiler doğrultusunda 100 baz puan indirimle yüzde 15 seviyesine çekmesi oldu. Kararın ardından Dolar/TL rekor kırdı. Yurt dışında ise ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping arasında gerçekleşen videokonferans görüşmesi ve petrolde sratejik rezerv kullanımına ilişkin gelişmeler manşetlerdeydi.

Yurt içinde bu hafta gündem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararı oldu. TCMB politika faizini beklentiler doğrultusunda 100 baz puan indirimle yüzde 15 seviyesine indirdi. Metinde Para Politikası Kurulu'nun sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendireceği belirtildi.

Dolar/TL , TCMB'nin 100 baz puanlık faiz indirim kararı sonrasında 11,32'nin üzerini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Yurt dışında ise Çin Devlet Başkanı Şi ile ABD Başkanı Biden çevrim içi zirvede bir araya gelmesi dikkat çekti. ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gerçekleştirdiği çevrimiçi görüşmenin "çok iyi" geçtiğini ve ABD'nin Tayvan'ın bağımsızlığı konusunda net bir duruş ortaya koyduğunu söyledi.


1- Merkez Bankası faizi yüzde 15'e indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 15 seviyesine çekti.

TCMB’nin karara ilişkin metninde faiz indiriminde “sınırlı alanın kullanımının tamamlanmasını” Aralık ayında değerlendireceğini bildirdi. TCMB açıklamasında “Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir” ifadesi yer aldı.

Faiz indirimi ile birlikte TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu dönemindeki faiz indirimlerinin toplamı 400 baz puana ulaştı.


2- Dolar/TL'de yeni zirveler

Dolar/TL, TCMB'nin 100 baz puanlık faiz indirim kararı sonrasında 11,32'nin üzerini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Para politikasında yaşanan gelişmeler dolar/TL kurunda seviyelerin hızla geride bırakılmasına neden oldu. Buna göre dolar/TL kuru sadece 3 gün 10'lu seviyelerde kapanış yaptı. Kur 25 işlem gününü ise 9'lu seviyelerden tamamlamıştı. Geriye gidildiğinde ise kurun 8'li seviyelerden kapanış yaptığı gün sayısının 141 gün olduğu görüldü.


3- BBVA'dan Garanti'de tarihi geri alım

Türkiye bankacılık sektörü daha önce benzeri görülmemiş bir geri alım kararına sahne oldu.

BBVA, Garanti Bankası'nda mülkiyetinde olmayan bütün hisseler için alım kararı aldı.

KAP'a yapılan açıklamaya göre, BBVA Yönetim Kurulu, Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'nin hâlihazırda BBVA mülkiyetinde bulunmayan paylarının tamamı için bir gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi.


4- Benzin, otogaz ve motorine zam geldi

Dolar/TL kurunda yaşanan artış sonrası akaryakıt fiyatlarına zam geldi.

EPGİS'ten yapılan açıklamaya göre benzine 20 Kasım Cumartesi'den geçerli olmak üzere litre başına 52 kuruş zam yapıldı.

Motorinde ise 20 Kasım tarihinden geçerli olmak üzere 50 kuruş zam gerçekleşti. Otogaza da 45 kuruşluk zam geldi.


5- Bitcoin'de sert düşüş

Bitcoin, ProShares'in Bitcoin yatırım fonu sonrasındaki iyimser havayla son haftalarda yükseliş kaydettikten sonra salı günü hızlı bir gerilemeyle Kasım ayı başından bu yana ilk defa 60 bin doların altını gördü.

Bitcoin 50 günlük hareketli ortalamasının hemen üzerinde bir seyir izliyor.


6- Avrupa ülkelerinde koronavirüs baskıları artıyor

Son dönemde yoğun bakım ünitelerindeki yoğunluğu hızla artan Almanya yeni Kovid-19 tedbirleriyle aşılama oranını artırmayı planlıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in perşembe akşamı açıkladığı bir dizi tedbir ile birlikte restoran, bar ve kamuya açık etkinliklere giriş için aşı ya da Kovid-19’u atlatmış olma şartı aranacak. Almanya’da Kovid-19 vaka sayısı perşembe günü 65 bini ilk kez aşarak rekor kırdı.


7- İngiltere'de enflasyon 10 yılın zirvesinde

İngiltere'de enflasyondaki yükseliş ivmesi Ekim'de de devam etti.

Ülkede tüketici fiyat endeksi Ekim'de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi enflasyonun yüzde 3,9 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Ekim'de gerçekleşen yıllık enflasyon Aralık 2011'den bu yana görülen en yüksek yıllık enflasyon oldu.29 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page