top of page

Açıklayıcı-AB neden Ukrayna'dan tahıl ithalatını kısıtlıyor?

Avrupa Komisyonu, 5 Haziran'a kadar Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan'da Ukrayna'dan buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumu ithalatına kısıtlamalar getirdiğini duyurdu.

Hareket, Polonya, Macaristan, Slovakya ve Bulgaristan'ın çiftçilerini koruma gereğini öne sürerek uyguladıkları tek taraflı ithalat yasaklarını kaldırmasına yol açtı. Romanya ithalatı yasaklamamıştı.

Sorunlardan bazıları şunlardır:

UKRAYNA NEDEN DOĞU AVRUPA ÜZERİNDEN İHRACAT YAPIYOR?

Ukrayna, geçen yıl Rusya tarafından bloke edilene kadar ağırlıklı olarak Karadeniz'deki limanlar aracılığıyla tarım ürünleri ihraç ediyordu.

Odesa bölgesindeki üç liman, küresel gıda krizinin üstesinden gelmeye yardımcı olmak amacıyla ihracat için güvenli bir koridor oluşturmak amacıyla Temmuz ayında varılan BM destekli bir anlaşma kapsamında daha sonra yeniden açıldı.

En önemlilerinden biri olan Mykolaiv de dahil olmak üzere diğer Ukrayna limanları kapalı kalmaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük tahıl ve yağlı tohum ihracatçılarından biri olan Ukrayna, bunun yerine kara yollarına yöneldi ve küçük Tuna nehri limanları yoluyla ihracatı genişletti.

Rusya'nın müttefiki Beyaz Rusya üzerinden kuzeye giden en kolay kara yolu etkili bir şekilde kapatıldı ve Ukrayna'yı Doğu Avrupa üzerinden mümkün olduğu kadar çok tahıl taşımaya zorladı.

Bu seçeneği kolaylaştırmak için Avrupa Birliği, Haziran 2022'de Ukrayna için ithalat tarifelerini bir yıl süreyle askıya aldığını duyurdu.

DOĞU AVRUPA'YA İHRACAT NE KADAR ARTTI?

Ukrayna'nın tahıl ve yağlı tohumlarının Doğu Avrupa Birliği yoluyla ihracatındaki artış çok büyük oldu.

Ukrayna gümrük verileri, 2022 yılında Romanya'ya 3,39 milyon ton mısır, 1,47 milyon ton buğday ve 529.689 ton arpa ihraç edildiğini gösteriyor.

2021'de buğday veya arpa sevkiyatı yapılmadan sadece 526 ton mısır ihraç edildi.

Bu arada Polonya, 2022'de 2,08 milyon ton mısır, 579.315 ton buğday ve 44.114 ton arpa aldı.

Geçen yıl Polonya'ya arpasız 6.269 ton mısır ve 3.033 ton buğday ihraç edildi.

Hacim Romanya ve Polonya kadar yüksek olmasa da Macaristan ve Bulgaristan'a yapılan ihracatta da ciddi artışlar olmuştur.

DOĞU AVRUPA ÇİFTÇİLERİ NEDEN MUTLU?

Doğu Avrupa'daki çiftçiler, mahsul fiyatları küresel tahıl piyasalarına paralel olarak keskin bir şekilde arttığından, başlangıçta Ukrayna ihtilafından mali olarak faydalandı.

Ancak yerel pazarlarda Ukrayna tahıl ve yağlı tohumlarından artan rekabetle karşı karşıya kaldılar. Çiftçiler ayrıca, tipik olarak kullanacakları kamyon ve vagonların çoğu bunun yerine Ukrayna'dan büyük miktarlarda malzeme taşıdığından, mahsullerini taşımayı daha zor ve daha pahalı bulmuşlardır.

Son birkaç ayda fiyatlardaki keskin düşüş de endişelerini artırdı ve bazıları Ukrayna'dan yapılan ithalatı suçladı. Ancak fiyat düşüşleri, tüccarların Brezilya ve Rusya'dan gelen güçlü ihracat ve Çin'den gelen beklenenden daha zayıf talep gibi faktörlere atfettiği küresel bir eğilim.

Geçen yıl Orta Avrupa'nın bazı bölgelerinde yaşanan kuraklık da bölgedeki çiftçiler için mali zorluklar yarattı.

Örneğin, Uluslararası Tahıl Konseyi'nin (IGC) tahminlerine göre, Macaristan'ın mısır mahsulü geçen yaz 2,8 milyon tona düşerek bir önceki sezonun 6,4 milyon tonun yarısının altına düştü.

UKRAYNA'YA BU İHRACAT NE KADAR ÖNEMLİ?

Geçen yıl Ukrayna limanlarının kapatılması, ülkeyi demiryolu, kamyon, mavna ve hatta feribotla doğu AB üzerinden tahıl ve yağlı tohum ihraç etmeye zorladı.

Ukrayna'nın Rusya ve Beyaz Rusya ile olan sınırları kapatıldığı için her şey Doğu Avrupa Birliği'nden geçti.

Deniz yoluyla ihracat için güvenli bir koridora izin veren Birleşmiş Milletler destekli anlaşma, kara yollarındaki baskının bir kısmını kaldırdı.

BM verileri, güvenli koridor kapsamında Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından 14,8 milyon tonu mısır olmak üzere yaklaşık 29,3 milyon ton tarım ürününün ihraç edildiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, sadece üç limanın dahil edilmesi, kapasitenin yetersiz olduğu ve genellikle denizden daha pahalı bir seçenek olmasına rağmen, tarım ürünlerinin hala kara yoluyla taşındığı anlamına gelir.

Örneğin, IGC verilerine göre Ukrayna'nın mevcut 2022/23 sezonunda (Temmuz/Haziran) yaklaşık 24 milyon ton mısır ihraç etmesi bekleniyor. Ancak sezona iki aydan az bir süre kala koridordan yalnızca %62'si sevk edildi.

Bununla birlikte, Rusya, anlaşmayı Mayıs ortasından sonra koridordan sevkiyata izin verecek şekilde uzatmayı reddederse, kara yollarının önemi büyük ölçüde artacaktır.

BU İHRACAT DÜNYA PAZARINA NE KADAR ÖNEMLİ?

IGC verilerine göre Ukrayna, 2020/21 sezonunda ABD, Arjantin ve Rusya'nın ardından dünyanın en büyük dördüncü tahıl ihracatçısı oldu.

Ukrayna tahılı o sezon Çin, Mısır, Pakistan, İspanya ve Libya dahil olmak üzere büyük alıcılarla 95 ülkeye sevk edildi.

Bununla birlikte, savaş halindeki bir ülkede mahsul yetiştirmenin ve taşımanın zorlukları önemini azaltmıştır.

IGC, Ukrayna'nın 2023/24 sezonunda 28 milyon ton tahıl ihraç edeceğini ve bunun da onu dünyanın en büyük sekizinci ihracatçısı yapacağını tahmin ediyor.

Ukrayna'daki açığın çoğu, ihracatın 2021/22'de 26,2 milyon tondan mevcut 2022/23 sezonunda neredeyse ikiye katlanarak 50,9 milyona çıktığı Brezilya tarafından karşılandı.

ÇATIŞMA TAHIL FİYATLARINI NASIL ETKİLEDİ?

Ukrayna'daki savaşın, çatışmanın dünyanın en büyük iki tahıl ihracatçısından gelen sevkiyatları aksatabileceği korkusuyla başlamasının ardından buğday ve mısır fiyatları yükseldi. Ancak, o zamandan beri savaş öncesi seviyelere geri döndüler.


Bunun nedeni kısmen, geçen yaz rekor bir hasadın ardından Rusya'nın buğday ihracatının fiilen artmasıdır.

Ukrayna'nın mısır ihracatındaki düşüş, Brezilya'dan yapılan sevkiyatlardaki artışla da dengelendi.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page