top of page

AB, ülke eleştirilerinin ardından gaz fiyatı üst sınırı önerisini savundu

Avrupa Birliği'nin enerji şefi Çarşamba günü bloğun gaz fiyatlarını sınırlama önerisini savundu ve AB üye devletlerinden gelen tepkinin ardından ülkelerin teklifteki olası değişiklikleri müzakere edeceklerini söyledi.
Avrupa Komisyonu, enerji maliyetlerini sınırlayıp sınırlamama konusunda anlaşamayan AB ülkeleri arasında aylarca süren çekişmenin ardından, geçtiğimiz hafta, Tapu Transfer Tesisi gaz fiyatının iki hafta boyunca megavat-saat başına 275 avroyu aşması ve 10 günlük sıvılaştırılmış doğal gaz referans fiyatından 58 avro daha yüksekti .
Polonya enerji bakanı öneriyi "şaka" olarak nitelendirirken, analistler önerinin asla kullanılamayacak kadar katı kriterlerle tasarlandığını öne sürmesiyle, AB önerisi, vatandaşların yüksek enerji faturalarını azaltmak için bir gaz fiyatına sınır getirmeyi destekleyen ülkeler tarafından eleştirildi. .
Brüksel'de Politico'nun ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan AB Enerji Komiseri Kadri Simson, "Amacımız asla tetiklenmeyecek bir şey önermek değildi."
Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Avrupa'ya gaz sevkiyatını kesmesiyle AB gaz fiyatları bu yıl yükseldi, ancak Ağustos ayındaki rekor bir fiyat artışı bile AB'nin teklif ettiği tavanı tetikleyemeyecekti.
"Şimdi tartışmamız lazım, benzer bir durum tekrarlanırsa ne kadar bekleyebiliriz? İki hafta bekleyecek vaktimiz, sabrımız var mı? Bir hafta mı, daha kısa bir süre mi?" Simson dedi.
AB ülkelerinin diplomatları, enerji bakanlarının 13 Aralık'ta yapacakları acil bir toplantıda onaylayacakları nihai versiyonu müzakere etmeyi amaçlayan öneriyi Cuma günü görüşecek.
AB, enerji krizini hafifletmek için, ülkelerin kışa dolup taşan depolama mağaralarıyla girmesine yardımcı olan gaz depolama doldurma gereksinimleri de dahil olmak üzere bir dizi önlemi zaten onayladı.

Ancak gaz fiyatı tavanları 27 ülke bloğunu ikiye böldü. İtalya, İspanya, Belçika, Malta ve Yunanistan önerilen üst sınırı çok yüksek olmakla veya hiç devreye girme ihtimaliyle eleştirirken, Almanya ve Hollanda gibi ülkeler gaz fiyatlarına üst sınır getirilmesine şüpheyle yaklaşıyor ve bunun tedarikçileri çok ihtiyaç duyulan gazı göndermekten caydırabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Avrupaya.
Komisyonun önerisi, üst sınırın yakıt arzı kıtlığında askıya alınmasına izin verecek


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page