top of page

AB gaz fiyatları, azalan LNG ithalatı ile yükseliyor

Avrupa doğal gaz fiyatları, azalan LNG arzı ve Ukrayna'nın depolama kapasitesini kullanma teklifiyle bugün yukarı yönlü hareket ediyor.

Montel-Foreks'in haberine göre Hollanda TTF hub’ı Eylül vadeli kontrat bugün en son 1,01 euro artışla 29,75 euro/MWh seviyesinden işlem gördü.

İngiltere NBP hub’ı eşdeğeri ise 2,79 peni artışla 74,95p/th düzeyinden satış yaptı.

Piyasa katılımcıları hem Avrupa hem de Asya'daki düşük fiyatlar nedeniyle bazı gemilerin yüzen depolama olarak kullanılmasına bağlı olarak azalan LNG ithalatının, piyasayı desteklediğini ve bunun da enjeksiyonu cazip hale getirmediğini söylüyor.

Bu durum, kısa vadeli dengeyi sıkılaştırsa da katılımcılar, yeterli arzın mevcut olduğunu ve kış gaz kontratları için aşağı yönlü bir hareket olması gerektiğini belirtiyor.

Bir gaz trader’ı, ülkenin kıtanın arz güvenliği için bu kış öncesinde Avrupalı alıcılara 10 milyar mᶟ ek depolama teklif ettiğine dair haberler üzerine “Ukrayna'nın depolamasına ek enjeksiyon, eğrinin ön kısmına bir miktar destek sağlamış gibi görünüyor.” ifadelerini kullanıyor.

Avrupa Gaz Altyapısı (GIE) verilerine göre AB depolama tesisleri en son %86 oranında dolulukta görüldü.

TTF gün öncesi kontrat en son 1,25 euro artışla 28,75 euro/MWh, NBP eşdeğeri ise 2,75 peni artışla 71,75 p/th düzeyinde kaydedildi.


7 görüntüleme0 yorum

ความคิดเห็น


bottom of page