top of page

ABD bankacılık krizi piyasaları sarstıkça petrol fiyatları 80 doların altına düştü

Petrol fiyatları Salı günü kilit seviyelerin altına düştü ve ABD bankacılık sektöründeki dalgalanmalar olası bir ekonomik krize ilişkin endişeleri artırırken, odak şimdi daha sonra açıklanacak olan enflasyon verilerinden daha fazla ipucuna çevrildiğinden, geçtiğimiz oturumdaki ağır kayıplarını sürdürüyordu. gün içinde.

Piyasalar Silikon Vadisi Bankası'nın (NASDAQ: SIVB ) çöküşünün ekonominin geneline yayılmasından korkarak, ABD hükümeti herhangi bir potansiyel serpintiyi sınırlamak için sektöre müdahale ederken bile, Pazartesi günü ham petrol fiyatları 2 ila 3 dolar arasında düştü .

Ancak çöküş, yüksek faiz oranlarının neden olduğu artan ekonomik çatlakları vurguladı ve benzer bir senaryo ile karşılaşan diğer bankalara ilişkin endişeleri artırdı. Bu, potansiyel bir durgunluğun bu yıl petrol talebini ciddi şekilde azaltabileceği endişelerini besledi .

Brent petrol vadeli işlemleri %1,1 düşüşle varil başına 79,87 dolara gerilerken, West Texas Intermediate vadeli işlemleri %1,1 düşüşle 00:48 ET (04:48 GMT) itibariyle varil başına 73,95 dolara geriledi. Her iki kontrat da Pazartesi günü bazı kayıpları telafi etmeden önce iki ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Piyasalar, Federal Rezerv'in daha fazla hasarı önlemek için şahin söylemini yumuşatma ihtimaline karşı potansiyel bir ekonomik krizi tartarken, ham piyasalar artan dalgalanma gördü.

Piyasalar, Mart ayındaki toplantısında Fed'in daha az sert bir faiz artırımını fiyatlandırmaya başlayınca, dolar bu düşünceyle geriledi ve ham petrolü biraz rahatlattı .

Ancak dolar, Salı günü son zamanlardaki kayıplarının bir ölçüsünü toparladı.

Odak şimdi doğrudan , günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Şubat ayı ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerine odaklandı . Enflasyonun ay boyunca sabit kaldığına dair herhangi bir işaret, daha fazla ekonomik zayıflık karşısında merkez bankasının politikayı nasıl daha fazla sıkılaştıracağı belirsizliğini korusa da, Fed'e oranları artırmak için daha fazla ivme kazandırıyor.

Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda 50 baz puanlık bir artış olasılığını tamamen dışladığını gösteriyor ve tacirlerin çoğunluğu 25 baz puanlık bir artışı fiyatlıyor.

Traderların küçük bir kısmı Fed'in faiz oranlarında sabit durmasını bekliyor.

Yükselen faiz oranları, 2022 boyunca petrol piyasalarını sarstı ve 2023'te fiyatların şimdiye kadar düşük kalmasına neden oldu. Ancak bu yıl artan resesyon potansiyeli, ham petrol fiyatları üzerindeki son baskıyı artırdı.

Beklenenden daha zayıf gelen Çin ekonomik verileri, ülkedeki toparlanmanın petrol talebini bu yıl rekor seviyelere taşıyacağına dair bazı beklentileri de köreltti.


7 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page