top of page

ABD Bir Başka Stratejik Rezerv Serbest Bıraktığını Açıklarken Petrol Düştü

ABD'nin birkaç ay içinde stratejik petrol rezervinden (SPR) 180 milyon varil çıkarmayı düşünmesiyle petrol Perşembe sabahı Asya'da düştü ve varil başına 5 dolardan fazla düştü .

Brent petrol vadeli işlemleri 12:56 ET (4:56 GMT GMT) itibariyle %4.85 düşüşle 106.04$'a geriledi. WTI vadeli işlemleri daha önce 100.85$'a düştükten sonra %5.86 kayıpla 101.5$'a geriledi.

Üç kaynağa göre, ABD Başkanı Biden'ın SPR yayın planını günün ilerleyen saatlerinde açıklaması bekleniyor. ING'nin emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, Reuters'e verdiği demeçte, "Bu kadar olduğu ortaya çıkarsa, önemli olacaktır ve bu nedenle açığın bir dereceye kadar doldurulmasına kesinlikle yardımcı olacaktır, ancak hepsini değil," dedi. 180 milyon varil rakam.

"Bir diğer önemli soru, bu cildin daha geniş koordineli bir sürümün parçası olup olmayacağıdır."

ABD en son, 60 milyon varillik küresel salımın bir parçası olarak stratejik rezervlerden 30 milyon varil satacağını söylediğinde, ayın başlarında bir SPR salımına yönelik planlarını açıklamıştı. Ayrıca, Kasım 2021'de 50 milyon varil serbest bırakmayı planladığını duyurdu.

Patterson, "Sanırım bunun basit bir sürüm mü yoksa takas mı olacağını görmemiz gerekiyor" dedi.

Ancak, diğer yatırımcılar, sürümün etkisi konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes Reuters'e verdiği demeçte, "Bu bir duygu şoku, ancak yakın tarih herhangi bir şey gösterirse, rezerv sürümü yalnızca geçici bir düzeltme olacak ve kırık bir bacağa yara bandı takmaya benzer" dedi.

Avustralya Enerji Bakanı Angus Taylor'ın bir sözcüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Enerji Ajansı'nın petrol arzını görüşmek üzere Cuma günü bakanları acil bir toplantıya çağırdığını söyledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+) da Perşembe günü toplanacak ve burada üretimi kademeli olarak artırmak için mevcut anlaşmasına bağlı kalması bekleniyor.

Siyah sıvı, 24 Şubat'taki Rus işgali tarafından tetiklenen bir savaşı sona erdirmek için Rusya ve Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinin ardından çok az ilerleme gösterdi ve arz endişeleri arttı.

Bu arada, ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günkü ABD ham petrol arzı verileri, 25 Mart'a kadar olan hafta için 3.449 milyon varil düşüş gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler 1.022 milyon varil, 2.508 milyon varil düşüş öngörüyordu. beraberlik önceki hafta boyunca kaydedildi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün önceki gün açıkladığı ham petrol arz verileri 3 milyon varillik bir beraberlik gösterdi.11 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page