top of page

ABD'de şebeke ölçeğinde enerji depolama tesisleri üç ayda bir yeni rekora ulaştı

Wood Mackenzie ve Amerikan Temiz Enerji Derneği (ACP) tarafından hazırlanan bir rapora göre, ABD'nin şebeke ölçeğindeki enerji depolama tesisleri 2023'ün ikinci çeyreğinde yeni bir rekora ulaştı.

Şebeke ölçeğinde enerji depolama, giderek aralıklı rüzgar ve güneş enerjisine bağımlı hale gelen bir şebekede enerji arzının dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olmak açısından önemlidir.

ACP Araştırma ve Analitikten Sorumlu Başkan Yardımcısı John Hensley, "Enerji depolama pazarı rekor bir yıl boyunca hızlanıyor; kamu hizmetleri ve daha büyük güç kullanıcıları, şebekeyi geliştirmek ve güvenilirliği artırmak için giderek daha fazla depolamaya yöneliyor" dedi.

Sektörün tüm segmentlerinde, ABD enerji depolama pazarı bu yılın ikinci çeyreğinde 5.597 megawatt saat (MWh) ekledi; bu da yeni bir çeyreklik rekor. Şebeke ölçeğindeki segment, önceki çeyreğe göre %172 büyüme kaydederek 2021'in son çeyreğinde belirlenen önceki rekoru geride bıraktı.

Kaliforniya, 738 megawatt (MW) ile kurulu kapasitenin %49'unu oluşturduğu için faaliyete hakim oldu.

Wood Mackenzie'nin enerji depolama ekibinden kıdemli analist Vanessa Witte, "Piyasadaki art arda üç ayda bir yaşanan düşüşlerin ardından ikinci çeyrekte büyük bir toparlanma gördük" dedi.

"Büyük ölçüde tedarik zinciri sorunları nedeniyle önceki çeyreklere göre ertelenen birçok proje, geçtiğimiz çeyrekte meyvelerini verebildi."

Wood Mackenzie, 2023-2027 arasındaki beş yıllık tahmininde, toplam kurulumların %83'ünü oluşturacak şekilde şebeke ölçeğindeki segmentin pazarın ana itici gücü olmasını bekliyor.

Bu arada rapora göre toplumsal, ticari ve endüstriyel (CCI) kurulumlar ikinci çeyrekte 107 MWh seviyesindeydi. Bu, 2022'deki herhangi bir çeyrekten daha yüksekti ancak önceki çeyreğe göre %53 daha düşüktü.

Raporda, konut depolamasının üst üste ikinci çeyrekte 381,2 MWh düşüş kaydettiği belirtildi.15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page