top of page

"ABD'de enflasyon beklentiyi aşarsa borsada fırtına kopar"

JPMorgan, ABD'de enflasyon oranının beklentilerin üstünde gelmesi durumunda borsa için ciddi bir sorun oluşturarak yüzde 5'e varan kayıplar yaşanabileceğini belirtti. Banka yüzde 7,9 altında bir oran sonrasında ise yüzde 3'e varan yükseliş yaşanabileceğini kaydetti.
Geçen haftaki istihdam raporunun ardından Fed'in güvercin politikalara geçiş seçeneği masadan kalkmış gibi görünürken, Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyonundan önce riskler artıyor. JPMorgan Chase’in işlem masasına göre, yüzde 8,3'lük önceki verinin üzerinde gelecek herhangi bir enflasyon oranı Borsa için büyük sorun olacak.
Andrew Tyler liderliğindeki ekip Pazartesi günü geçtiği bir notta, Ağustos ayı enflasyon verisinin beklenenden daha yüksek geldiği 13 Eylül'de S&P 500'ün yüzde 4,3 düştüğünü belirtti.

Bu ihtimal, ekonomik veriler etrafında artan piyasa oynaklığında önünü görmek isteyen müşteriler için kaba bir kılavuz olarak ortaya konan en kötü durum senaryo olarak öne çıkıyor.
Mike Feroli liderliğindeki JPMorgan ekonomistleri de, Bloomberg anketindeki medyan tahminle uyumlu olarak Eylül ayı enflasyonunun yüzde 8,1'e düşmesini bekliyor.
Enflasyon medyan tahmin üzerinde gelirse S&P 500 yüzde 2 aşağı gelebilir
Bankanın işlem ekibi verilerin yüzde 8,1 ile yüzde 8,3 arasında bir seviyeye ulaşması durumunda, S&P 500'ün yüzde 1,5 ila 2 arasında aşağı gitmesiyle sonuçlanacak bir alış grevi öngörüyor.
Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, enflasyon verileri borsa üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Anshul Gupta ve Stefano Pascale dahil Barclays Plc stratejistleri, S&P 500 performansını aylık maaş bordroları ve üç aylık gayri safi yurtiçi hasıla gibi ilk 10 ekonomik göstergeye karşı çizerken, son on yılda hisse senetlerinin hiçbir zaman ekonomik bir göstergeye karşı bu kadar olumsuz tepki vermediğini gözlemlediler.
Temmuz ayı enflasyon raporu dışında, tüketici fiyatları çoğunlukla beklenenden daha yüksek geldiğinden, S&P 500 enflasyon her açıklandığında düştü.
Fed'in güvercinleşeği beklentileri boşa çıktı
Son piyasa dalgalanmalarından yaklaşan verilerin Fed'in sıkılaştırma yol haritasını belirlemesi bekleniyor. Geçen hafta gelen zayıf üretim rakamları daha az şahin bir Fed için spekülasyonları ateşlemesi sonrası S&P 500 Nisan 2020’den beri en iyi iki gününü kaydetmiş ancak sağlam istihdam verileri sonrası Fed’in değişikliğe gideceği beklentilerinin boşa çıkmasıyla tekrar düşüşe geçmişti.
“Bu haftaki enflasyon verisi, 2 Kasım Fed toplantısının en önemli katalizör olacak; 75 baz puan önceden belirlenmiş bir sonuç gibi görünüyor, ancak sonraki iki toplantıyla ilgili bir fikir birliği yok," diye yazan Tyler, daha güçlü enflasyonun tahvil piyasasının yeniden fiyatlandırılmasının Aralık ayında bir başka jumbo faiz artışı olasılığını yükselteceğini ekledi.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page