top of page

ABD’de resesyon korkusunun gölgesindeki altının gözü, 9 ayın zirvesinde

Piyasalar, dünyanın en büyük ekonomisinin 2023 yılında potansiyel bir resesyonla karşı karşıya olup olmadığını ölçmek adına bu hafta ABD’den gelecek diğer verileri beklerken altın fiyatları, Pazartesi günü bir miktar yükseldi ve dokuz ayın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

Metal piyasalarındaki işlem hacimleri de hafta başında, başta Çin olmak üzere birçok Asya ülkesinde Ay Yeni Yılı nedeniyle piyasaların tatil olmasından dolayı nispeten daha düşüktü. Çin piyasaları haftanın geri kalanında kapalı olacak.

Bu hafta gözler Perşembe günü açıklanacak olan ABD dördüncü çeyrek GSYİH verilerinde olacak. Sıkılaştırılmış para politikasının etkilerinin, ekonomide hissedilmeye başlamasıyla birlikte dördüncü çeyrekte büyümenin, üçüncü çeyreğe göre yavaşlaması bekleniyor.

Spot altın %0,2 artışla 1.928,95 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri %0,1 artarak 1.930,50 dolar oldu. Her iki enstrüman da Nisan sonundan bu yana en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü ve rekor seviyelere yaklaşık 100 dolar uzaklıkta idi.

Külçe fiyatları, son haftalarda güvenli liman talebi ve Fed’in önümüzdeki aylarda faiz artırımı temposunu yavaşlatacağına dair artan beklentiler üzerine yükseldi.

Faiz artırımlarının yavaşlayacağı beklentisi de dolar ve Hazine getirilerini düşürerek altın ve diğer getiri sağlamayan varlıkların fiyatlarını destekledi. Ancak enflasyonun hâlâ 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyrettiği göz önüne alındığında piyasalar, ABD’deki faiz oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda belirsizliğini koruyor.

Bu hafta ayrıca Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları endeksine odaklanılacak. Endeksin, Aralık ayında bir önceki aya göre gevşemesi ancak Fed'in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde kalması bekleniyor.

Piyasalar ayrıca ABD'nin borç tavanı limitine ulaşmasından endişeli ve Kongre, tavanı yükseltecek bir yasayı geçirme konusunda bölünmüş durumda. Hazine Bakanı Janet Yellen, yakın zamanda Kongre'ye gönderdiği bir mektupta, ABD'nin borç yükümlülüklerini yerine getirememesi durumunda küresel finans piyasalarında büyük bir tahribata yol açabileceğini söyledi.

Böyle bir senaryonun, değerli metallere yönelik güvenli liman talebini de büyük ölçüde artırması bekleniyor. Platin vadeli işlemleri %0,1 artarken gümüş vadeli işlemleri Pazartesi günü %1,4 yükseldi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin ekonomisindeki toparlanma odağında yedi ayın en yüksek seviyeleri yakınında çok az değişiklik gösterdi.

Birinci sınıf bakır fiyatları, son beş hafta boyunca yükseldikten sonra 4,2807 dolara yerleşti.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'in; özellikle de katı COVID-19 tedbirlerini gevşetmesinin ve üç yıllık karantinaya son vererek sınırlarını yeniden açmasının ardından bir haftalık Ay Yeni Yılı tatilinden, güçlü bir ekonomik destek görmesi bekleniyor.2 görüntüleme0 yorum

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page