top of page

ABD Doları Enflasyon Beklentilerindeki Yumuşamayla Zayıflarken Altın Yükseldi

Altın Salı sabahı Asya'da ABD dolarının yumuşayan enflasyon beklentileriyle zayıflamasıyla yükseldi.
Altın vadeli işlemleri 12:45 ET (4:45 GMT GMT) itibarıyla %0,12 artışla 1,826,95 $'a yükseldi. Normalde altına ters hareket eden dolar da Çarşamba sabahı yükseldi. Enflasyon beklentilerinin yumuşaması , agresif faiz artırımı beklentilerinin yeniden değerlendirilmesine yol açtı .
Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri , külçe kazançları kontrol altında tutarak sabit kaldı.
Rusya'ya Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle yaptırımları sıkılaştırmanın bir yolu olarak ABD, İngiltere, Japonya ve Kanada da G7 zirvesi sırasında Rusya'dan yeni altın ithalatını yasaklamayı planlıyor.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester bu Çarşamba günü yapılacak ECB etkinliğinde konuşma yapacaklar.
Uzun ömürlü mamul malları için yeni siparişlerin toplam değerini ölçen ABD temel dayanıklı mal siparişleri verileri, Mayıs ayında %0,7 artarak, ticari ekipman harcamalarında sürdürülebilir güce işaret etti, ancak artan faiz oranı ivmeyi yavaşlatabilir.
Asya-Pasifik'te, Hong Kong'un Pazartesi günkü resmi verileri, Çin'in Hong Kong üzerinden net altın ithalatının, büyük şehirlerde COVID-19 kısıtlamalarının gevşemesiyle Mayıs ayında aylık bazda %58,3 arttığını gösterdi.
Diğer değerli metallerde gümüş %0.02 değer kaybetti. Platin %0.01, paladyum %0.94 yükseldi.5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page