top of page

ABD Doları Faiz Oranı Artış Bahisleri Üzerinde Güçlenirken Altın Düşüyor

Sağlıklı ABD istihdam verilerinin ardından ABD dolarının faiz artırımı tahminleri üzerinde güçlenmesiyle altın Pazartesi sabahı Asya'da düştü.
Altın vadeli işlemleri 00:01 ET (0401 GMT) itibariyle %0,10 düşüşle 1.740.50$'a geriledi. Normalde altına ters hareketeden dolar , Cuma günü vurduğu yaklaşık 20 yılın en yüksek seviyesine geri tırmandı.
“Altın fiyatları ons başına 1.753 doların altında kalırken, kartlarda 1.720 dolara düşüş var gibi görünüyor. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, genel olarak düşüş eğilimi göz önüne alındığında 1.730 dolar civarında bir destek olmasına rağmen, herhangi bir yükselişin en iyi ihtimalle bir geri çekilme olması muhtemel” dedi.
Geçen hafta açıklanan ABD istihdam verileri , bazı durgunluk korkularını azaltan ve ABD Merkez Bankası'ndan daha fazla parasal sıkılaştırma beklentilerini artıran sağlıklı bir işaret gösterdi.
“Altın büyük bir düşüş yaşadı ve piyasanın nefes almak için duraklaması gereken bir nokta geliyor. Simpson, "Şu anda altın üzerinde gördüğümüz şey bu" dedi.
Gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri , bir önceki seansın bir haftanın üzerindeki en yüksek seviyesi yakınında sabit kaldı ve külçe talebini olumsuz etkiledi.
Yatırımcılar şimdi , bu Çarşamba günü açıklanacak olan ve %9'a yaklaşması beklenen ABD Tüketici Fiyat Endeksi'ni (TÜFE) bekliyor.
Diğer değerli metallerde gümüş %0,11 yükseldi. Platin %0.88, paladyum %3.65 düştü.


4 görüntüleme0 yorum
bottom of page