top of page

ABD enflasyon beklentileri son birkaç günün en yüksek seviyesinden geriledi.

Perşembe günü erken saatlerde, jeopolitik korkular ve sıkılaşmacı bir Federal Rezerv (Fed) endişelerine rağmen piyasa duyarlılığı iyileşti. St.Louis Federal Rezervi'nin (FRED) 10 yıllık ve 5 yıllık başabaş enflasyon oranlarına göre ABD enflasyon beklentilerindeki son gerileme ile bağlantılı olabilir.

Bununla birlikte, söz konusu ölçüme göre 10 yıllık enflasyon beklentileri, bir önceki gün iki ayın en yüksek seviyesini yeniledikten sonra, Çarşamba günkü Kuzey Amerika ticaret seansının sonunda 02 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyelerden %2,41'e geriledi.Aynı doğrultuda, beş yıllık ABD enflasyon beklentileri de son okumalarında Kasım 2022'den bu yana en yüksek seviyelerden %2,52'ye geriledi.

Enflasyona ilişkin ilk sinyallerin iyimser bir ivme kaybettiği ve Fed'i şahin eğilimini hafifletmeye itebileceği, bunun da ABD Dolar Endeksi (DXY) üzerinde baskı yaratabileceği unutulmamalıdır. Ancak, Cuma günü açıklanacak olan Ocak ayı Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi verileri, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak kabul edildiği için daha önemli olacak.

  • ABD Dolar Endeksi: Fed'in sıkılaşmacı sinyalleri ve jeopolitik korkular DXY'yi 104,50 civarında destekliyor
10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page