top of page

ABD Enflasyon Dalgaları Başlarken Altın 1.800 Dolar civarında Dolaşıyor

Altın fiyatları, bu hafta yakından izlenen ABD enflasyon rakamı öncesinde hisse senedi piyasalarındaki oynaklığın güvenli liman talebini artırmasıyla Salı günü son kazançlarını sürdürdü.
2150 ET (0151 GMT) itibariyle, spot altın ons başına 1.785$'da hafif bir düşüş yaşarken, altın vadeli işlemleri 1.801$ civarında tutuldu. Yaklaşan ABD TÜFE enflasyon verisine ilişkin belirsizliğin doları düşürmesiyle her iki enstrüman da Pazartesi günü yaklaşık %1 yükseldi.
Diğer değerli metaller de son dönemdeki kazanımlarını korudu. Platin Vadeli İşlemleri Pazartesi günkü %1,7'lik rallinin ardından %0,1 düşerken, Gümüş Vadeli İşlemleri yaklaşık %5'lik bir yükselişin ardından %0,4 düştü.
ABD borsaları , güvenli liman talebini artıran karışık bir kazanç paketinin ortasında Pazartesi günü volatil bir seans gördü. Yatırımcılar ayrıca, bu hafta gelecek enflasyon verileri öncesinde büyüme ve değer oyunu arasında sıkıştı.
Odak şimdi Çarşamba günü açıklanacak olan Temmuz ayı ABD TÜFE verilerine çevrildi. Analistler, Haziran ayında görülen %9,1'den aşağı, yıllık bazda %8,7'lik bir okuma bekliyorlar. Enflasyonda beklenenden daha büyük bir düşüş , Federal Rezerv'in sert faiz artırımı beklentilerini aşağı çekebilir ve altın fiyatları için olumlu olacaktır.
Ancak beklenenden daha güçlü bir okuma, ABD Hazine verimlerini destekleyebilir, daha fazla tüccarı dolara yönlendirebilir ve çoğu metal piyasasını çökertebilir.
Yine de, enflasyonun önümüzdeki aylarda 40 yılın en yüksek seviyelerinde kalması ve Fed'in para politikasını sıkılaştırmaya devam etmesi bekleniyor.
Endüstriyel metaller arasında Bakır Vadeli İşlemleri , Pazartesi günkü %1.3'lük rallinin ardından Salı günü %0.5 gerileyerek pound başına 3.5680$'a geriledi. Bakır fiyatları, bu yıl dünya genelindeki durgun sanayi faaliyeti belirtileri arasında büyük oranda düştü.
Ancak bu hafta Çin ihracat verilerinde sürpriz bir artış, küresel talebe ilişkin bazı endişeleri hafifletmeye yardımcı oldu. Çin'in endüstriyel metale yönelik iştahı da, COVID ile ilgili bir dizi kilitlenmenin neden olduğu imalat faaliyetindeki düşüşe rağmen güçlü kalmaya devam ediyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page