top of page

ABD enflasyon raporunun ardından dolar güçleniyor,

ABD enflasyon raporunun ardından dolar güçleniyor, zayıf Çin fiyat verilerine rağmen yuan yatay seyrediyor


Beklenenden daha güçlü gelen ABD tüketici enflasyonunun Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak zorunda kalacağı yönündeki beklentileri yeniden canlandırmasının ardından dolar Cuma günü gücünü korudu.

Aynı zamanda yatırımcılar, Çin'den deflasyonist baskıların beklenenden biraz daha güçlü olduğunu gösteren üretici ve tüketici fiyatları verilerini de sindirdiler.

ING araştırma başkanı Rob Carnell, "Elimizde oldukça zayıf bir büyüme hikayesi (Çin'den) var ve bu fiyat rakamlarını etkiliyor" dedi ve bunun hükümete daha fazla destek vermesi için daha fazla baskı oluşturabileceğini söyledi. Ekonomi.

Bloomberg News, hafta başında, hükümetin ekonominin resmi büyüme hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için yeni bir teşvik turu başlatmaya hazırlanırken Çin'in 2023 bütçe açığını artırmayı düşündüğünü bildirmişti.

Carnell, "Ancak şunu söylemek isterim ki, teşvik konusunda büyük bir şey beklediğimizi düşünmüyorum" dedi.

Cuma günü gümrük verilerinin gösterdiğine göre, Çin'in eylül ayındaki ihracatı bir önceki yıla göre %6,2 oranında azalırken, ithalatı da %6,2 oranında azaldı; hem daha yavaş bir hızda daraldı hem de dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin istikrar kazandığına dair son kanıtlara katkıda bulundu.

Offshore Çin yuanı Amerikan doları karşısında çoğunlukla yatay seyrederek 7,3081 dolarda kaldı.

Genellikle Çin'in büyümesinin göstergesi olarak işlem gören Avustralya doları %0,2 güçlenerek 0,6327 dolardan işlem gördü.

Kivi yaklaşık % 0,1 düşüşle 0,592 dolara geriledi.

Perşembe günü yayınlanan veriler, Eylül ayında kira maliyetlerindeki artış nedeniyle ABD tüketici fiyatlarının yükseldiğini gösterdi. Temel enflasyon baskılarındaki istikrarlı ılımlılaşma, Fed'in gelecek ay faiz artırmayacağı beklentilerini desteklese de veriler, faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalma ihtimalini artırdı.

Macquarie ekonomi sorumlusu David Doyle bir notunda, "Eylül ayına ait TÜFE verileri, enflasyonu ısrarla %2 hedefine doğru itme konusunda 'son kilometrede' daha fazla zorluk olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

ABD para birimini altı önemli para birimine karşı ölçen dolar endeksi , Asya sabahında hafif bir düşüşle 106,42'ye geriledi ancak Perşembe gününün en yüksek seviyesi olan 106,60 yakınında kaldı.

Doların gece saatlerindeki yükselişi, yenin geçen hafta kısa süreliğine dokunduğu hassas 150 çizgisine doğru gerilemesine neden oldu.

Döviz kuru dolar başına 149,80 yen seviyesinde yer alırken, tüccarlar Japon yetkililerin para birimlerinin daha da zayıflaması durumunda onları desteklemeye yönelik potansiyel müdahalesine karşı tetikteydi.

DBS döviz ve kredi stratejisti Wei Liang Chang şunları söyledi: "Yetkililerin JPY'deki aşırı zayıflığa karşı eğilebileceği endişeleri arasında dolar/yen 150 seviyesinin altında sınırlı kalıyor."


Öte yandan euro, dolar karşısında bir gecede düşüş yaşadıktan sonra %0,1'in üzerinde artışla 1,05445 dolara yükseldi.

Sterlin en son 1,2205 dolardan işlem görüyordu.
6 görüntüleme0 yorum
bottom of page