top of page

ABD enflasyonu yaklaşırken Asya dövizi az hareket ediyor, dolar sabit.

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü çok az hareket ederken, yatırımcıların ABD enflasyonunda olası bir artışa işaret eden veriler öncesinde gerilemesiyle dolar altı ayın zirvesi yakınında yatay seyretti.

Son veriler Ağustos ayına kadar enflasyonda ve kredi faaliyetlerinde bir miktar iyileşme olduğunu göstermesi nedeniyle piyasalar Çin'den gelecek ek ekonomik ipuçlarını da bekliyordu . Ancak Çin ekonomisinin genel görünümü hâlâ kötüleşiyor; Reuters anketi 2023'te GSYİH büyümesinin Çin'in resmi tahminiyle uyumlu, ancak yatırım bankalarının tahminlerinden daha düşük, %5 olacağını öngörüyor.

Çin para biriminin bu hafta yaklaşık 10 ayın en düşük seviyesinden toparlanmasıyla birlikte yuan bu süreçte dirençli kalmayı sürdürdü. Çin Merkez Bankası'nın bir dizi güçlü günlük orta nokta açıklamasıyla birlikte. Bankanın ayrıca yuanı desteklemek için döviz piyasalarına müdahale ettiği de görüldü.

Çin'e dair belirsizlik Salı günü Avustralya dolarının dar bir aralıkta işlem görmesine neden olurken, özel bir anket de Avustralya tüketici güveninin Eylül ayı başında daha da kötüleştiğini gösterdi.

Çin'in maruz kaldığı diğer para birimleri çok az hareket etti; Güney Kore wonu ve Tayvan doları her iki yönde de %0,1'in altında işlem gördü.

Hindistan rupisi Pazartesi günü rekor seviyelere yakın seviyelerden toparlanmanın ardından hafif düşüş yaşadı. Piyasalar ayrıca , Ağustos ayına kadar fiyatlarda dayanıklılığın devam ettiğini göstermesi beklenen tüketici enflasyonu verilerini de bekliyordu .

Dolar 6 ayın zirvesi yakınında sakin seyrediyor, odakta TÜFE var

Dolar Salı günü Asya ticaretinde çok az hareket etti ve son oturumlarda neredeyse altı ayın zirvesine ulaştıktan sonra bir miktar konsolidasyon gördü.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri geçen hafta 105'i kısa süreliğine ihlal ettikten sonra 104'lerin düşük-orta seviyelerinde sabit kaldı.

Odak noktası doğrudan Çarşamba günü yayınlanacak olan ve gelecek hafta yapılacak Fed toplantısının gidişatını belirlemesi beklenen ABD tüketici enflasyonu verisi olacak . Enflasyonun ağustos ayında temmuza göre daha hızlı artması bekleniyor.

Yapışkan enflasyona dair herhangi bir işaret, Fed'e oranları daha da artırma ya da daha uzun süre yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlıyor. Merkez bankasının Eylül ayında faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, en azından 2025 ortasına kadar 20 yılın en yüksek seviyelerinde tutması da bekleniyor.
2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page