top of page

ABD ham petrol stokları geçen hafta 5 milyon arttı.

ABD Enerji Bilgi İdaresinin (EIA) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre kara yolu, hava yolu ve deniz yolu seyahatlerindeki tipik yaz artışı öncesinde, petrol tüketiminde artışa yönelik beklentilerin ortasında yakıt talebi karışık seyrederken ham petrol stokları, geçen hafta Şubat ayından bu yana bir haftada en büyük artışını gösterdi.

EIA'ya göre ABD ham petrol stok dengesi 12 Mayıs haftasında 5,040 milyon varil artarken 5 Mayıs haftasında 2,951 milyon varil arttı. Investing.com tarafından takip edilen sektör analistleri, son haftada envanterin 0,920 milyon varil azalacağını tahmin ediyordu.

EIA'nın geçmiş verileri, en son 18 Şubat haftasında ham petrol stoklarının 7,648 milyon varil arttığını gösteriyor.

Bununla birlikte son haftanın ham petrol üretimi, olağan bir uyarıyla birlikte geldi: Stratejik Petrol Rezervi’nden 2,4 milyon varillik petrol kullanılmasaydı stok dengesi daha küçük olabilirdi.

Biden yönetimi hem petrol hem de pompa fiyatlarının, zaten yüksek olan enflasyonu daha da artıracak kadar yükselmesini önlemek için piyasa iyimserliğini ılımlı tutmaya çalıştığından ABD rezervinden ham petrol kullanımı, petrol boğaları için bir zorluk oldu.

Ayrıca geçen hafta akaryakıt talebi karışık bir seyir izledi ve kara yolu, hava yolu ve deniz yolu seyahatlerindeki tipik yaz artışından önce daha fazla tüketimi bir ölçüde destekledi.

EIA, 12 Mayıs'ta sona eren hafta için 1,060 milyon varillik düşüş tahminlerine karşın benzin stoklarından 1,381 milyon varil çekildiğini bildirdi. Bir önceki hafta 5 Mayıs'a kadar 1,060 milyon varil açık vardı.

Otomotiv yakıtı benzin, ABD'nin 1 numaralı yakıt ürünü.

EIA, distilat stoklarında geçen hafta 0,057 milyon varil düşüş beklentisine karşılık 0,080 milyon varil artış olduğunu belirtti.

Bir önceki hafta distile ürünlerde 4,170 milyon varillik büyük bir düşüş yaşanmıştı. Distile ürünler rafine edilerek ısıtma yakıtı; kamyon, otobüs, tren ve gemi için dizel ve jetler için yakıt haline getiriliyor.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page