top of page

ABD ham petrol stokları yükseldikçe petrol düştü

Endüstri verilerinin ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklenmedik bir şekilde yükseldiğini ve talepte potansiyel bir hıçkırığa işaret ettiğini göstermesinin ardından, petrol fiyatları Çarşamba günü geriledi, ancak arzla ilgili endişeler kayıpları kontrol altında tuttu.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 23 sent veya %0.2 düşüşle 0323 GMT'de varil başına 96.08$'a geriledi.
ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 28 sent veya %0.3 düşüşle varil başına 90.22$'a geriledi.
Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına dayanan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 5 Ağustos'ta sona eren haftada yaklaşık 2,2 milyon varil arttı. [API/S]
Reuters'in anket yaptığı analistler, ham petrol stoklarının yaklaşık 100.000 varil artacağını tahmin ediyorlardı. [ÇED/G]
Resmi hükümet verileri Çarşamba günü saat 10:30 EDT'de açıklanacak.
OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Zayıflayan bir küresel ekonomiden kaynaklanan ham talep yıkımı, arz görünümünün ne kadar düşük kaldığı göz önüne alındığında, petrol fiyatlarını çok daha aşağı çekemez" dedi.
"İran nükleer anlaşma müzakerelerine çok fazla dikkat düşüyor ve bu, çok ihtiyaç duyulan malzemeleri sağlamada bir joker olabilir."
Avrupa Birliği Pazartesi günü, İran'ın ham petrol ihracatını artıracak 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için "nihai" bir metin ortaya koydu. Üst düzey bir AB yetkilisi, teklifle ilgili nihai kararın "çok, çok birkaç hafta" içinde verilmesini beklediğini söyledi.
Her iki petrol kriteri de Salı günü oynaktı, seans sırasında varil başına 1 dolardan fazla yükseldi ve düştü, ancak yatırımcıların Rusya'dan Avrupa'ya Druzhba boru hattında bazı petrol ihracatının askıya alındığı haberleriyle durgunluk endişelerini tartmaları nedeniyle biraz düştüler. Ukrayna'dan geçen.[O/R]
Ukrayna, Batı yaptırımlarının Moskova'dan transit geçiş ücretlerini ödemesini engellediği için Druzhba petrol boru hattından Orta Avrupa'nın bazı bölgelerine petrol akışını durdurdu.
Druzhba boru hattının güney güzergahı boyunca akışlar etkilenirken, Polonya ve Almanya'ya hizmet veren kuzey güzergahı kesintisiz olarak devam etti.
Çek Cumhuriyeti'nin boru hattı şirketi MERO, Druzhba boru hattı üzerinden Çek Cumhuriyeti'ne giden Rus petrol arzının birkaç gün içinde yeniden başlamasını beklediğini söyledi.

Tedariklere ek olarak, Kazakistan'daki dev Kashagan petrol sahasının operatörü, geçen hafta bir gaz sızıntısı nedeniyle acil bir kapatmanın ardından üretimi kademeli olarak geri yüklemeye başladı. Kashagan petrol sahası günde yaklaşık 300.000 varil üretiyor.
Potansiyel bir küresel durgunluğa ilişkin endişeler son zamanlarda petrol vadeli işlemlerine ağırlık vermiş olsa da, ABD petrol rafinerileri ve boru hattı operatörleri, Reuters'in şirket kazanç çağrılarına ilişkin bir incelemesine göre, 2022'nin ikinci yarısında enerji tüketiminin güçlü olmasını bekliyor.


3 görüntüleme0 yorum
bottom of page