top of page

ABD ham petrol stoklarındaki düşüşün Çin'in COVID endişelerine karşı koymasıyla yatay seyrediyor

ABD ham petrol stoklarında beklenenden fazla düşüş olması, en büyük petrol ithalatçısı Çin'de artan COVID-19 vakalarına ilişkin endişeleri dengelediğinden , Çarşamba günü petrol fiyatları çok az değişti .

Brent ham petrol vadeli işlemleri 7 sent veya %0,1 artışla varil başına 80,06 ABD Doları'na yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri 4 sent veya %0,1 artışla 76,27 ABD Doları'na ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün verilerine dayanan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 16 Aralık'a kadar olan haftada yaklaşık 3,1 milyon varil düşerken, Reuters'in anket yaptığı dokuz analist stoklarda 1,7 milyon varil düşüş tahmin etmişti.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynaklara göre, benzin stokları yaklaşık 4,5 milyon varil, distilat stokları ise 828 bin varil arttı.

CMC Markets analisti Tina Teng, "Petrol stoklarında beklenenden daha fazla düşüş, Çin'in yeniden açılması (ve) ABD'nin Stratejik Petrol Rezervini yeniden doldurması nedeniyle yetersiz arz sorunları yeniden kötüleşebileceğinden, bir yükseliş faktörüydü" dedi.

Bu arada Suudi enerji bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, Suudi devlet haber ajansına verdiği röportajda OPEC+ üyelerinin siyaseti karar alma sürecinin, değerlendirmelerinin ve tahminlerinin dışında bıraktığını söyledi.

Bakan, OPEC+'ın çokça eleştirilen petrol üretimini kısma kararının, piyasanın ve endüstrinin istikrarını desteklemek için doğru karar olduğunu sözlerine ekledi.

Teng, OPEC + 'nın petrol fiyatlarını desteklemek için arzı sıkı tutmaya devam edebileceğini gösteren bu yorumların petrol fiyatlarını artırdığını da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, ülke katı sıfır COVID-19 politikasını kaldırmaya başlarken Çin'deki COVID-19 vakalarındaki artışa ilişkin artan endişeler, petrol fiyatlarının yükselmesini engelledi.

Ülkenin yaklaşımı, 1,4 milyarlık nüfus arasında enfeksiyon ve ölümleri nispeten düşük tutmuştu, ancak Dünya Sağlık Örgütü, vatandaşların yaşamları ve ülke ekonomisi üzerindeki etkisine ilişkin endişeler nedeniyle bu yılı "sürdürülebilir" olarak nitelendirdi.


Çin'in Rusya'dan yaptığı ham petrol ithalatı, Çinli rafinerilerin 5 Aralık'ta Yedi Ülkeler Grubu tarafından dayatılan tavan fiyat öncesinde daha fazla kargo almak için harekete geçmesiyle, Kasım ayında bir önceki yıla göre %17 arttı.

Artış, Rusya'yı Suudi Arabistan'ın önünde Çin'in en büyük petrol tedarikçisi yaptı.6 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page