top of page

ABD hisse senedi vadeli işlemleri

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Fed'in faiz artırımlarını yavaşlatmasının ardından çoğunlukla yükseldi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Federal Rezerv'in son dönemdeki agresif faiz artırımlarını yavaşlatma hamlesinin ve enflasyonun gelecekteki patikası için görünüm vermesinin ardından Perşembe günü büyük ölçüde yükseldi.
06:30 ET'de (11:30 GMT), S&P 500 vadeli işlemleri 21 puan veya %0,51 daha yüksek işlem gördü ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 vadeli işlemleri 169 puan veya %1,37 kazandı. Dow vadeli işlem sözleşmesi 36 puan veya %0,11 azaldı .
Önde gelen ABD endeksleri, Fed'in borçlanma maliyetlerini 25 baz puan artırmasının ve geçen yıl bir dizi benzeri görülmemiş büyük artışın ardından politika sıkılaştırması üzerindeki frenleri biraz artırmasının ardından önceki kayıpları telafi etmek için Çarşamba günü yükseldi . Piyasalar, dünyanın en büyük ekonomisinde "enflasyonla mücadele sürecinin başladığına" inandığını söyleyen Fed başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarıyla da hareketlendi.
Bu, yatırımcıların ABD merkez bankasının 2023'ün sonundan önce faiz oranlarını düşürebileceğine dair umutlarını artırmasına yardımcı oldu, ancak Powell'ın enflasyonu bastırmak için "sürekli" artışların gerekli olacağına dair uyarısı iyimserliği yumuşattı.
Piyasaların dikkati, bugün Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) aldığı son politika kararlarına çevrildi ve her ikisinin de yükselen fiyatları durdurmaya çalışırken borçlanma maliyetlerini 50 baz puan artırması bekleniyor.
ECB başkanı Christine Lagarde Ocak ayında yaptığı açıklamada, merkez bankasının kendi para politikası sıkılaştırma döngüsünde "rotasını sürdüreceğini" söyledi ve son verilere rağmen zirveye ulaşmış olabileceğine işaret eden fiyat artışının hala "yükseklere yakın" olduğunu ekledi.
BoE aynı zamanda inatla yüksek fiyatlar ve enflasyonun ABD veya Avrupa'dakinden daha sıcak olmasıyla karşı karşıya . Ancak daha fazla faiz oranı artışı, IMF tarafından G7'de 2023'te küçülecek tek ekonomi olacağı tahmininde bulunan bir ekonomi üzerinde baskı oluşturabilir.
BoE'nin kararları 07:00 ET'de, ECB'nin kararları ise 08:15 ET'de açıklanacak. İngiltere Bankası Başkanı Andrew Bailey daha sonra 09:15 ET'de konuşurken, ECB'nin basın toplantısı 08:45 ET'de başlıyor.
Kurumsal dünyada, Meta Platformları (NASDAQ: META ) bu yıl maliyetleri dizginleme sözü verdi ve 40 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alımı açıklayarak satış sonrası ticarette hisseyi yükseltti ve teknoloji akranlarına destek verdi. Bu haftanın kazanç geçit töreni Perşembe günü Apple (NASDAQ: AAPL ) ve Amazon'dan (NASDAQ: AMZN ) alınan sonuçlarla devam edecek.
Bu arada, Shell PLC (LON: SHEL ) beklenenden daha iyi dördüncü çeyrek geliri bildirdi ve 2022 kârını yeni bir rekor seviyeye çıkardı. Ukrayna Gruptaki hisseler yükseldi.
Ancak Deutsche Bank AG NA ON (ETR: DBKGn ) hisseleri, Alman borç verenin dördüncü çeyrekte beklenenden düşük net gelir ve vergi öncesi kar bildirmesinin ardından düştü.
Öte yandan, ABD ham petrol vadeli işlemleri 06:30 ET itibariyle %0,12 artışla varil başına 76,53 $ olurken, Brent %0,08 düşüşle varil başına 82,77 $'a geriledi.
Ek olarak, altın vadeli işlemleri %1,44 artışla 1.970,75 $/ons olurken, EUR/USD %0,06 artışla 1,0996 oldu.


16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page