top of page

ABD iş verilerinin ortaya çıkmasıyla dolar yirmi yılın en yüksek seviyesinde

Dolar üst üste üçüncü haftalık kazancına yöneldi ve Cuma günü euro ve yen karşısında on yılların en yüksek seviyelerine yakın dururken, yatırımcılar durumu destekleyebilecek ABD işgücü verileri öncesinde satış yapmak için pek havasında değiller Agresif faiz artışları için.
ABD'de bir gecede yapılan sağlam bir imalat anketi, doları 1998'den bu yana ilk kez 140 yen'in üzerine çıkarmak için yeterliydi ve aynı zamanda sterlin ve kivi karşısında birkaç yılın en yüksek seviyelerine ulaştı .
Daha güçlü dolar karşısında, euro paritenin altına gerileyerek 0.9967 $'a düştü ve geçen haftanın 20 yılın en düşük seviyesi olan 0.99005 $'dan çok uzak değildi. Yen, Asya ticaretinde 140.4 ile taze bir dip gördü.
Dolar endeksi bir gecede 109.99'da yirmi yılın zirvesini yaptı ve son olarak 109.51'de kaldı. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole, Wyoming'de enflasyonu kontrol etmek için oranların "bir süre" yüksek olması gerektiğini söylemesinden bu yana, bu hafta %1'den fazla arttı, bu da piyasaları şaşırttı.
Sterlin bir gecede %0.7 düştü ve bu hafta yaklaşık %1.5 düştü. Bir gecede 1.1499 dolara dokunduktan sonra en son 1.1551 dolardaydı. [İNGİLİZ POUNDU/]
Avustralya ve Yeni Zelanda doları bu hafta yaklaşık %1 düştü, Avustralya doları 0.6789 dolarda kaldı ve kivi Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyesi olan 0.6051 dolarda dibe vurdu.
Standard Chartered (OTC) G10 FX araştırması başkanı Steve Englander, "Ekonomideki yavaşlamanın Fed yürüyüşünü Kasım ayına kadar durdurmak için yeterli olacağını düşündük, ancak Powell'ın kısıtlayıcı politikaya açık bir şekilde başını sallaması, duraklama için daha yüksek bir bara işaret ediyor" dedi. : SCBFF ).
"75 baz puanlık bir politika faiz artışını caydırmak için ABD işgücü verilerinin önemli ölçüde yavaşlaması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
Tarım dışı maaş bordrosu verileri 1230 GMT'de açıklanacak ve ekonomistler Ağustos ayında 300.000 işin eklenmesini bekliyor ve bu da güçlü bir veri akışını genişletecek. Englander, oran görünümünü değiştirmek için 275.000'in çok altında bir sürprize ihtiyaç duyulacağını söyledi.
Fed fon vadeli işlemleri, Fed'in bu ay oranları 75 baz puan artırması için yaklaşık %75'lik bir şans fiyatlıyor ve Hazine piyasasında iki yıllık getirileri 12 baz puan ve 10 yıllık getirileri 23 baz puan artırarak yoğun satışların yaşandığı bir hafta oldu. . [BİZ/]
İki yıllık getiri, bir gecede %3.551 ile 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve 10 yıllık, %3.297 ile 2-1 / 2 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
Japonya'nın getirileri sıfıra yakın sabitlendiğinden, bu hareketler özellikle doların yen üzerindeki yükselişini destekledi.
Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno Cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya hükümetinin akut bir aciliyet duygusuyla para birimi hareketlerini izlediğini söyledi.

Asya'nın başka yerlerinde, Çin yuanı da Chengdu'daki yeni COVID-19 karantina önlemlerinin yatırımcı ruh haline baskı yapmasıyla dolar başına 6.9073 seviyesinde baskı altında kaldı.
Önümüzdeki hafta Avrupa ve Avustralya'da merkez bankası toplantıları yapılacak ve piyasalar artış bekliyor. Tüccarlar, Avustralya'da yaklaşık %60'lık bir 50 baz puanlık artış ve Avrupa Merkez Bankası'ndan 75 baz puanlık bir artış için neredeyse %80 şans görüyorlar.


8 görüntüleme0 yorum
bottom of page