top of page

ABD-İran gerilimi artarken altın fiyatları yükseliyor, 2.000 doları ufukta tutuyor.

Altın fiyatları Cuma günü yükseldi ve ABD ordusunun Suriye'de İran bağlantılı hedefleri vurduğu yönündeki raporların güvenli liman varlıklarına yönelik yeni bir hücumu tetiklemesiyle yükseldi ve ons başına 2.000 dolar seviyesinin biraz altında kaldı.

Pentagon Perşembe günü yaptığı açıklamada, Doğu Suriye'deki iki tesise düzenlenen saldırıların, Irak ve Suriye'deki ABD birliklerine yönelik son saldırılara misilleme olduğunu söyledi. Pentagon ayrıca, İsrail-Hamas çatışmasının bu ayın başlarında başlamasından bu yana ABD birliklerine yönelik saldırıların arttığını da söyledi.

Haber, Orta Doğu'daki çatışmanın daha fazla Arap gücünü çekme potansiyeline sahip daha geniş bir tırmanışa ilişkin endişelerini artırdı. Bu da geleneksel güvenli limanlara yönelmeyi teşvik etti.

İsrail-Hamas savaşının kızışacağı yönündeki korkular bu ay altının yükselişinde önemli bir etken oldu ve sarı metal Ekim ayının başlarında beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot altın %0,2 artışla ons başına 1.989,49 dolara yükselirken,Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:47'de (04:47 GMT) %0,1 artışla ons başına 1.999,0 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da hafta boyunca marjinal bir yükselişle işlem gördü.

Fed toplantısı, enflasyon verileri ön planda

Ancak piyasaların gelecek hafta Fed toplantısı için pozisyon almasıyla sarı metalin daha fazla yükselişi doların ve Hazine tahvillerinin güçlenmesi nedeniyle engellendi .

Merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması yaygın olarak beklenirken, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma planlarını da yinelemesi bekleniyor.

Ancak bundan önce, Cuma günü ilerleyen saatlerde Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları endeksine ilişkin bir okuma yapılacak. ABD enflasyonunun yapışkan olduğuna dair herhangi bir işaret, Fed'e oranları yüksek tutmak için daha fazla ivme kazandırıyor ve bu da altın gibi getirisi olmayan varlıklar için kötü bir işaret.

ABD'nin üçüncü çeyreğe ilişkin beklenenden güçlü gayri safi yurt içi hasıla verilerinin ardından ABD ekonomisindeki dayanıklılık işaretleri, Fed'e faiz oranlarını yüksek tutmak için daha fazla alan sağlıyor.

Dolar Cuma günü sabit kaldı ve bu hafta % 0,4 artış kaydetmesi bekleniyordu.

Çin trendleri geliştikçe bakır fiyatları artıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin ekonomisinde bir miktar iyileşmeye işaret eden verilerin etkisiyle Cuma günü hafif yükseldi ve beş ayın en düşük seviyelerinden toparlanma sürecini sürdürdü.

Bakır vadeli işlemleri %0,3 artışla pound başına 3,6022 dolara ulaştı ve aynı zamanda hafta boyunca %1,1 artış gösterdi.

Cuma günkü veriler, Çin'in endüstriyel karlarının Eylül ayına kadar marjinal bir şekilde iyileştiğini ve ağustos ayına kadar olan %11'lik düşüşün ardından dönemde %9 düştüğünü gösterdi.

Bakır fiyatları, beklenenden iyi gelen üçüncü çeyrek ABD GSYİH verileriyle de desteklendi.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page