top of page

ABD-İran nükleer anlaşması ihtimali üzerine petrolde düşüş yaşandı

Pazartesi günü Asya ticaretinde petrol fiyatları düştü ve İran'ın dini liderinin, ülkenin nükleer programı konusunda Batı ile bir anlaşmaya açık olduğunu söylemesinin ardından WTI, varil başına 70 doların altına geriledi.

Ayetullah Ali Hamaney, İran'ın nükleer altyapısına dokunulmaması halinde bir anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi. Hamaney'in açıklamaları, Tahran ve Washington'un geçici bir nükleer anlaşmanın yakın olduğu yönündeki haberleri yalanlamasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Ancak Hamaney'in yorumları; İran'ın ham petrol ihracatı üzerindeki yaptırımların kaldırılmasıyla, piyasadaki arzın artacağı göz önüne alındığında, petrol yatırımcıları arasında nükleer anlaşma korkularını yeniden alevlendirdi.

Petrol fiyatları pek rahatlamadı

Arzın artmasından duyulan endişe, piyasaların halihazırda durgun talep ve kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle kaygılanmasıyla birlikte ortaya çıktı. Bu eğilim, Suudi Arabistan'ın sürpriz üretim kesintisini büyük ölçüde bertaraf etti ve dünyanın en büyük petrol üreticisi, günlük 1,6 milyon varillik arz kesintisine rağmen ham petrol önceki haftayı kırmızıda kapattı.

Brent %1,1 düşüşle varil başına 73,97 dolara gerilerken WTI vadeli işlemleri %1,1 düşüşle 69,38 dolara indi.

Başlıca ham petrol tüketicileri olan ABD ve Çin'den gelen ve hayal kırıklığı yaratan bir dizi ekonomik gösterge, son haftalarda petrol fiyatları üzerinde baskı yaratarak zayıf ekonomik koşulların, bu yıl ham petrol talebini büyük ölçüde engelleyeceği korkusuna yol açtı.

Çin'de yakıt talebi, COVID-19 öncesi seviyelere ulaşmakta zorlanırken ülkedeki ekonomik toparlanma, bu yılın başlarında çoğu kısıtlayıcı önlem kaldırılmasına rağmen hız kesmiş gibi görünüyor.

ABD'de ise yüksek enflasyon ve faiz oranları nedeniyle ekonomik büyümenin son aylarda yavaşladığı görüldü.

Fed ve enflasyon endişesi de devrede

Petrol piyasaları, bu hafta ABD ekonomisi ve para politikasına ilişkin yeni veriler öncesinde gergin. ABD'de Salı günü açıklanacak olan tüketici enflasyonu verisinin, Fed’in Çarşamba günü açıklanacak olan faiz kararını etkilemesi bekleniyor.

Fed'in, geçtiğimiz yıl yaptığı yaklaşık 500 baz puanlık artırımın ardından faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak enflasyonun hâlâ merkez bankasının hedef aralığının oldukça üzerinde seyrettiği göz önüne alındığında, piyasalar daha şahin hamlelere karşı temkinli olmaya devam ediyor.

Fed öncesinde Pazartesi günü Asya ticaretinde yükselen dolar, ham petrolü uluslararası alıcılar için daha pahalı hale getirerek petrol piyasalarını da baskıladı.12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page