top of page

ABD, Irak ve TotalEnergies'in devasa petrol, gaz ve yenilenebilir enerji anlaşmasını memnuniyetle ka

ABD Salı günü, Irak'ın Fransız petrol devi TotalEnergies ile bir gün önce imzalanan petrol, gaz ve yenilenebilir enerji anlaşmasını memnuniyetle karşıladı.

Irak ve TotalEnergies Pazartesi günü, petrol üretimini artırmayı ve ülkenin dört petrol, gaz ve yenilenebilir enerji projesiyle enerji üretme kapasitesini artırmayı amaçlayan uzun süredir ertelenen 27 milyar dolarlık bir enerji anlaşması imzaladı.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, "Bu hafta resmen imzalanan, bölgesel ve Amerikan şirketlerinin katılımını içerecek olan bu büyük anlaşma, hem Irak'ın enerjide kendi kendine yeterliliğini sağlama hem de iklim hedeflerine ulaşma yolunda büyük bir adımdır." dedi. .

Sullivan, ABD'nin Irak'ın "iç dayanıklılığı artırma" ve enerji arzını çeşitlendirme yönünde devam eden çabalarını desteklediğini söyledi.

Başlangıçta 2021'de imzalanan anlaşma, Iraklı politikacılar arasında şartlar konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle gecikmelerle karşılaşmıştı, ancak Irak'ın projede başlangıçta talep ettiğinden daha az bir pay almayı kabul etmesiyle nihayet Nisan ayında kapatıldı. TotalEnergy %45 hisse aldı ve QatarEnergy kalan %25 hisseye sahip.

Sullivan, TotalEnergies ile imzalanan projenin Irak'ın enerji güvenliğini ve elektrik şebekesinin güvenilirliğini artıracağını da sözlerine ekledi.

TotalEnergies Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Patrick Pouyanne anlaşmayı Pazartesi günü Irak petrol bakanı Hayan Abdel-Ghani ile imzaladı. Projenin bu yaz temel atılacağını ve önümüzdeki dört yıl içinde 10 milyar dolarlık bir yatırım göreceğini söyledi.


Gas Growth Integrated Project (GGIP) adlı proje, üç petrol sahasında yanan gazın geri kazanılması ve bu gazın elektrik santrallerine tedarik için kullanılması ve Irak'ın ithalat faturasının düşürülmesine yardımcı olmak da dahil olmak üzere ülkenin elektrik arzını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Irak, projenin on yıldan uzun bir süre önce ABD işgali sonrası bir dizi anlaşmadan bu yana gerçekleşmeyen yeni yabancı yatırımı kendi enerji sektörüne çekmesini umuyor.
29 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page