top of page

ABD istihdam büyümesinin Mart ayında ılımlı olması ancak yüksek hızda kalması bekleniyor

Federal Rezerv faiz oranlarındaki artışların talebi azaltmasıyla işgücü piyasası parlaklığını yitiriyor olsa da, ABD ekonomisi muhtemelen Mart ayında hızlı bir klipte istihdam yaratmaya devam etti.

Çalışma Bakanlığı'nın Cuma günü yakından izlenen ve aynı zamanda işsizlik oranının %3,6'da değişmediğini ve geçen ay ılımlı ücret artışlarını göstermesi beklenen istihdam raporu, en hızlılarını durdurup durdurmamayı düşünen ABD merkez bankası yetkilileri tarafından muhtemelen memnuniyetle karşılanacak. 1980'lerden beri oran yürüyüş döngüsü. Rapor, çoğu finansal piyasanın Hayırlı Cuma tatili nedeniyle kapalı olduğu bir gün sabah 8:30 EDT'de (1230 GMT) yayınlanacak.

En son ekonomik verilerde olduğu gibi, iki ABD bölgesel bankasının Mart ayındaki başarısızlığının tetiklediği finansal piyasa stresinin istihdam raporunda yer alması için henüz çok erken olacaktır.

Kuzey Carolina, Charlotte'taki Wells Fargo'da (NYSE: WFC ) kıdemli bir ekonomist olan Sarah House, "Hala oldukça güçlü olan rakamlara bakıyoruz" dedi . "Hala muazzam bir enflasyonla uğraşıyoruz. Fed muhtemelen Mayıs ayında tekrar zam yapacak, ancak bunun bu döngünün son artışı olmasını bekliyoruz."

Reuters'in ekonomistlerle yaptığı bir ankete göre, tarım dışı bordrolar muhtemelen geçen ay 239.000 arttı. Bu, Aralık 2020'den bu yana en küçük kazanç olsa da, istihdam artışı yine de ekonomistlerin çalışma çağındaki nüfustaki artışa ayak uydurmak için gerekli olduğunu söylediği aylık 100.000 işin iki katından fazla olacak.

Ekonomi Şubat ayında 311.000 iş ekledi. İşe almada beklenen yavaşlamanın bir kısmı, Ocak ve Şubat aylarında mevsim dışı ılıman hava koşullarından kaynaklanan artışın azalmasına bağlanıyor.

Tahminler 150.000 ile 342.000 arasında değişiyordu ve riskler aşağı yönlü. Çalışma Bakanlığı'nın Perşembe günü yayınlanan haftalık hasarlar ve devam eden hasar verilerindeki yıllık revizyonları, her iki seride de önemli gelişmeler gösterdi. Ekonomistler, revizyonların iddia serilerini işgücü piyasasının hız kaybettiğini gösteren diğer verilere yaklaştırdığını söyledi.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü'nün bu hafta yaptığı anketler, işgücü piyasasının kötümser bir değerlendirmesini sundu. Hükümet verilerine göre, o ay her işsiz için 1,7 açık iş olmasına rağmen, açık pozisyonlar yaklaşık iki yıldır ilk kez Şubat ayının sonunda 10 milyonun altına düştü.

PARLAKLIĞI KAYBETMEK

Geçen ay Fed, gösterge gecelik faiz oranını çeyrek puan artırdı, ancak mali piyasa stresine selam vermek için faiz artırımlarını duraklatmanın eşiğinde olduğunu belirtti. Fed, politika faizini geçen Mart ayından bu yana sıfıra yakın seviyeden 475 baz puan artırarak mevcut %4,75-%5,00 aralığına yükseltti.

Ortalama saatlik kazançların Şubat ayında %0,2 artmasının ardından Mart ayında %0,3 artması bekleniyor. Bu, ücretlerdeki yıllık artışı Şubat ayındaki %4,6'dan %4,3'e düşürür, bu da Fed'in %2 hedefiyle tutarlı olmak için hala çok yüksek.

Şirketlerin yüksek borçlanma maliyetlerinin neden olduğu talep yavaşlamasına daha fazla yanıt vermesi nedeniyle, işgücü piyasasının ikinci çeyrekten itibaren önemli ölçüde gevşemesi bekleniyor.

Kredi koşulları da sıkılaştı, bu da küçük işletmelerin ve hanelerin finansmana erişimini zorlaştırabilir. Restoranlar ve barlar gibi küçük işletmeler, pandeminin toparlanmasından bu yana iş büyümesinin ana itici gücü oldu.

New Jersey, Bloomfield'daki Jefferies ekonomisti Thomas Simons, "Bu, işgücü piyasası için pek çok aşağı yönlü risk sunuyor" dedi. "Önümüzdeki birkaç ay boyunca, küçük işletmelerin krediye erişimleri daha kısıtlı hale geldikçe daha az işe alım göreceğiz."

Bazı iktisatçılar, yılın ikinci yarısında istihdamın negatife döneceğini tahmin ediyorlar, bu gelişmenin Fed'i ekonomiyi derin bir durgunluğa sürüklemekten kaçınmak için faiz oranlarını düşürmeye zorlayacağını söylüyorlar. Fed Başkanı Jerome Powell bu varsayıma karşı çıktı.


Bu yıl bir faiz indirimi öngören ekonomistler, konut gibi ekonominin bazı bölümlerinin zaten durgunluk içinde olduğunu, bankalar tarafından benimsenen daha sıkı kredi verme standartlarının kredilerin daha kısıtlı olacağı anlamına geldiğini savunuyorlar. Ayrıca, ticari güvenin durgun seviyelerde olduğunu, tüketici güveninin ise cansız kaldığını belirttiler.

James Knightley, "Bu faktörlerin birleşimi, durgunluğun yüksek olasılıklı bir olay olduğunu söylememiz gerektiği anlamına geliyor ve bir durgunluk durumunda enflasyonist baskıların oldukça hızlı bir şekilde azalması muhtemeldir ve bu, bu yılın sonunda faiz oranlarında indirim yapılmasına kapı açacaktır" dedi. New York'ta ING'de baş uluslararası ekonomist.
13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page