top of page

ABD’nin faiz görünümü, petrol fiyatlarında yükselişe yol açtı

Perşembe günü petrol fiyatları, yatırımcıların ABD’de faizlerin daha yavaş bir tempoda artırılma ihtimalini değerlendirmesiyle, bir dizi sert düşüşün ardından yükseldi ve şimdi gözler, yıl sonu petrol tüketiminin gücünü ölçmek üzere haftalık stok verilerine çevrildi.

Çin'de artan COVID-19 vakaları ve IMF’den gelen potansiyel resesyon uyarısı, önümüzdeki aylarda talebin yavaşlayacağı korkusunu artırırken ham petrol fiyatları, 2023'ün ilk iki işlem gününde %4 ila %7 arasında değer kaybetti.

Ancak Fed’in Aralık toplantısı tutanaklarının, politikacıların, 2023'te daha yavaş bir faiz artış hızını oy birliğiyle desteklediğini göstermesinin ardından piyasalar biraz rahat nefes aldı. Bu durum, faiz artışlarının ekonomik faaliyetler üzerinde yaratacağı ani baskının azalacağına işaret ediyor.

Brent %0,8 artışla 78,68 dolara yükselirken WTI %1,3 artışla 73,75 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de Çarşamba günü %5'e kadar düştükten sonra üç haftanın en düşük seviyesinden toparlandı.

Yine de tutanaklar, Fed’in, faizleri daha uzun süre yüksek tutmayı desteklediğini ve bunun uzun vadede ekonomik büyümeyi engelleyebileceğini gösterdi.

Çarşamba günü Amerikan Petrol Enstitüsünden (API) açıklanan verilere göre ABD ham petrol stokları, Aralık ayının son haftasında 3,3 milyon varil artış gösterdi. Ancak bu artışın büyük bir kısmının, Stratejik Petrol Rezervi'nden (SPR) devam eden satışlardan kaynaklandığı görülüyor; bu da temel yakıt tüketiminin tatil sezonu boyunca güçlü kaldığının bir işareti.

API verileri, analistlerin stoklarda 1,2 milyonluk bir artış göstermesini beklediği ve Perşembe günü açıklanacak olan resmi̇ veriler için de benzer bir eğilimin habercisi olabilir. Ancak tüketici talebinin önemli bir göstergesi olan benzin stoklarında daralma bekleniyor.

Ham petrol piyasalarındaki son satışlar, büyük ölçüde Çin'de artan COVID-19 vakalarının, ekonominin yeniden açılmasını geciktireceği endişelerinden kaynaklandı. Ülke, Aralık ayında bazı COVID-19 tedbirlerini gevşetmesinin ardından şimdiye kadarki en kötü vaka dalgasıyla karşı karşıya.

Bu hafta açıklanan veriler, ülkedeki ticari faaliyetlerin Aralık ayında küçülmeye devam ettiğini gösterdi. Ancak daralma hızı ay boyunca yavaşlayarak COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi ile ekonomik faaliyetlerde bir miktar toparlanma yaşandığını gösterdi.

Yine de analistler, ülkede artan vakaların ticari faaliyetleri baskı altında tutabileceği ve önümüzdeki aylarda yüksek volatiliteyi teşvik edebileceği konusunda uyardı.

Küresel ekonomik faaliyetlerde yavaşlama korkusu da özellikle IMF'nin, bu yıl büyük ekonomilerde potansiyel bir durgunluk uyarısında bulunmasının ardından ham petrol piyasaları üzerinde baskı yarattı. Çarşamba günü açıklanan veriler ABD’deki imalat faaliyetlerinin Aralık ayında beklenenden daha fazla küçüldüğünü gösterdi.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page