top of page

ABD’nin gaz stokları beklenenden daha az artış gösterdi

Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD doğal gaz stoklarının geçen hafta 99 milyar fit küp (bcf) arttığını ve beklenenden daha küçük bu artışın, daha az stok artışı ve daha fazla talep görmesi gereken bol arzlı bir piyasada bazı yukarı yönlü desteklere yardımcı olabileceğini duyurdu.

Doğal gaz depolarında 12 Mayıs haftası için kaydedilen artış, bir önceki hafta kaydedilen 78 bcf'lik artışla kıyaslanıyor. Investing.com tarafından takip edilen sektör analistleri 108 bcf'lik bir artış öngörmüştü.

Son artışla birlikte ABD'deki yeraltı mağaralarında depolanan toplam gaz miktarı, 2,24 trilyon fit küpe (tcf) yükseldi. Bu rakam bir yıl önceki 1,9 tcf seviyesinden %30,3 ve beş yıllık ortalama olan 1,9 tcf seviyesinden %17,9 daha yüksek.

Perşembe günkü stok verilerinin açıklanmasının ardından New York Ticaret Borsası Henry Hub'daki en aktif Haziran vadeli gaz sözleşmesi, 12,5 sent artışla birim başına 2,49 dolar oldu. Daha önce 28 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 2,502 dolara ulaşmıştı.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page