top of page

ABD para piyasası fonu varlıkları, borç tavanı korkularına rağmen rekor seviyelere ulaştı

ABD para piyasası fonu varlıkları, getiriye aç yatırımcıların kısa vadeli borçlanma senetlerine yönelmesiyle bu hafta 5,8 trilyon dolarlık yeni bir rekor kırdı - bu, büyük tahvillerin olduğu 2011'deki borç tavanı soğukluğuyla tam bir tezat oluşturuyor. fonlardan çıkışlar.

Crane Data'ya göre, kısa vadeli kurumsal ve belediye finansmanının önemli bir kaynağı olan para piyasası yatırım fonları, bu yıl şu ana kadar 614,8 milyar dolarlık net giriş elde etti ve geçen haftaki 48 milyar doları Pazartesi itibarıyla karşıladı.

Akın, Beyaz Saray ve Cumhuriyetçi milletvekillerinin 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını son tarih olan 1 Haziran'dan önce yükseltmek için bir uzlaşmaya varamayacaklarına ve ülkeyi yıkıcı bir temerrüde sürükleyebileceklerine dair artan endişelere rağmen geliyor.

Para piyasası fonları güvenli limanlar olarak görülse de, önceki krizlerde dalgalanmalar yaşadılar ve hükümet yetkilileri ve derecelendirme kuruluşları, stres zamanlarında hızlı itfalara karşı savunmasız olmaya devam edebilecekleri konusunda uyardılar.

2008'de Lehman Brothers'ın iflası, para piyasası fonlarında bir hücuma yol açtı ve bu durum, Mart 2020'de COVID-19 ekonomiyi durdururken ciddi bir stres yaşadı. Her iki olay da hükümetin sektörü desteklemesine ve kurallarını gözden geçirmesine yol açtı.

Ve Standard & Poor's'un ABD'nin kredi notunu ilk kez düşürmesine neden olan 2011'in 11. saat borç tavanı anlaşmasına giden haftada, yatırımcılar o sırada 2.6 dolar civarında olan para piyasası fonlarından 66 milyar dolar çekti. Yatırım Şirketi Enstitüsü'ne göre trilyon. Yatırımcılar nakit paranın çoğunu banka mevduatlarına taşıdı.

Ancak bu sefer sektörü ayakta tutan birkaç temel farklılık var. Bunlar, genellikle %1'den daha az getiri sağlayan banka ürünlerine kıyasla bugün %5'e varan getiri sunan para piyasası fonları ile daha yüksek faiz oranlarını içerir. Crane Data Başkanı Peter Crane, son banka iflaslarının da yatırımcıları banka hesaplarındaki parayı para fonlarına taşımaya sevk ettiğini söyledi.

2011'de zaten para fonlarında zayıflık vardı, oysa şimdi rekor seviyelere ulaşan varlıklarınız var" dedi. "Gelgit o zamanlar azalıyordu ve şimdi nakit akışı artıyor veya yüksek ve bunu tersine çevirmek çok daha fazla zaman alacak."


Hazine tahvillerine yatırım yapan para piyasası fonları - Hazine tahvilleri, devlet kurumu borçları ve kurumsal menkul kıymetler dahil olmak üzere yüksek kaliteli, likit, kısa vadeli borca ​​yatırım yapan para fonları - Haziran'da vadesi dolacak Hazine bonolarına maruz kalmaktan da kaçınıyor, dedi Crane.

"Bu, insanların uzak durduğu türden bir kriptonit" dedi.


16 görüntüleme0 yorum
bottom of page