top of page

ABD SEÇİM ÖNCESİ ALTIN NEREYE GİDİYOR?


Altın ons başına 1.900 doların iki tarafında aralık işlemleri görmeye devam ediyor. Altının sadece temellere göre değil, diğer piyasalardaki nüanslara göre bir hareket gösterdiği açık. Ancak giderek daralan aralıklar, ons başına 100 doların üzerinde bir potansiyele sahip büyük bir çıkışın yaklaştığına işaret eden bir üçgen formasyonu oluşturmayı sürdürüyor.


ABD başkanlık seçimine iki hafta kala, bazı tacirler bilgece bir şekilde büyük oynamamayı, bazıları ise hiç oynamamayı tercih etmiş olabilir. Anketler ne gösterirse göstersin, sonuçlara yönelik belirsizlik nedeniyle iki tercih de anlaşılır.

Peki ya pozisyonunu sürdürmek, belki de artırmak isteyen bir altın taciriyseniz? Sizi bekleyen muhtemeln senaryolar neler?

Seçim sonucundan bağımsız olarak bazı pozitif ve negatif çıkarımlar bulunuyor.

Ancak—hem temel etkenler, hem de teknik göstergelerden oluşan—bu mantıksal çıkarımların büyük bölümü tek bir şeyle alakalı: ABD'de korona virüs teşvik paketi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temcilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'nin bugünün ilerleyen saatlerinde herhangi bir anlaşma sağlayıp sağlayamayacağı.

Maaş korumalarının 3 Kasım seçimine kadar Amerikan vatandaşlarına ulaşmasını kimse beklemese de, süreci seçimin ardından başlatmaya yönelik bir anlaşma altın için ani bir destek sağlar.

Pelosi ve Mnuchin'in bir anlaşmaya ulaşma konusunda hala uzak olduğuna dair haberlerin gelmesinden hemen önce, U.S. Aralık teslim altın vadeli işlemleri dünkü seansı 5,30 dolar, ya da %0,3'lük artışla ons başına 1.911,70 dolarda tamamladı. İki bugün yeniden görüşecek.

Altın Teşvikte Bir Gelişmeye Bağlı; Ancak Bir Anlaşma Bekleyenlerin Sayısı Az

Altın piyasasının katılımcıları görüşmeler konusunda fazla umutlu değil; Aralık sözleşmesi bu sabah (Türkiye saatiyle) 08:37 itibariulr 8,55 dolar, ya da %0,5'lik düşüşle 1.903,15 dolara geriledi.

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Piyasalar, Powell sonrası hareketlendi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin Fed'in salgın dönemindeki acil durum destek alımlarını azaltması doğrultusunda ilerleme kaydettiğini belirterek, mevcut yüksek enflasyo

Comments


bottom of page